Dolar : Alış : 32.1940 / Satış : 32.2520
Euro : Alış : 34.9265 / Satış : 34.9894
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3261 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kamilet Vadisi’ni katleden HES projesi hakkında suç duyurusu

20 Haziran 2020 - kez okunmuş
Ana Sayfa » ÇEVRE»Kamilet Vadisi’ni katleden HES projesi hakkında suç duyurusu
Kamilet Vadisi’ni katleden HES projesi hakkında suç duyurusu
Kamilet Vadisinde yapılan HES projesi nedeniyle dereler iki aydır çamur akıyor. Vadinin katledildiğini belirten Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri, yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.
Suç duyusuru için adliye önüne giden platfom üyeleri

Fotoğraf: Evrensel

Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri MNG tarafından yapılan ORTA HES projesi nedeniyle Kamilet Vadisinin derelerinin 52 gündür çamurlu ve bulanık aktığını vadinin katledildiğini belirterek Balsu Elektrik firması yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kamilet Vadisi derelerinin 52 gündür çamurlu ve bulanık aktığını, denize toprak taşınmaya devam edildiği belirtilen Arhavi Doğa Koruma Platformu açıklamasında; “MNG tarafından yapılan ORTA HES projesi nedeniyle Kamilet Vadisine gelişigüzel doldurulan hafriyatlar, inşaat artıkları önce Kamilet Deresine karışıyor ve dereyi kirletiyor.

Sonrasında Çifteköprü ve Kapisre dereleri ile Arhavi ilçesinin önünde denizin kirlenmesine yol açıyor. Binlerce ton toprak dereye ve denize akmaya devam ediyor. Kapisre deresinin tabanında birçok yer balçığa döndü” denildi.

“HES PROJESİ KURALLARA AYKIRI BİÇİMDE İNŞAA EDİLİYOR”

Kamilet Vadisi’nin korunması gereken özel ekolojik değerlere sahip olduğu vurgulanan açıklamada şöyle denildi; “Hidro Elektrik Santral inşa edilmemesi gereken bir özel doğa parçasında yapılan ORTA HES projesi, Çevresel Etki Değerlendirme raporunda belirlenen tüm kurallara aykırı bir şekilde inşa edilmiştir.

Bu proje ülkemizde Çevresel Etki Değerlendirmesi süreçlerinin tamamen göstermelik ve kâğıt üzerinde kalan, ‘sözde süreçler’ olduğunu bir kere daha göstermiştir. Bu projenin yapılması sırasında orman sayılan alanlarda verilen orman izinlerine aykırı hareket edilmiştir. Verilen izinler uygulamada gözlenen yamaçlardan aşağıya hafriyatların dökülmesi,  vadi tabanını hafriyatlarla doldurmak gibi işlemleri öngörmüyor.

Yine ÇED Raporunda; açılacak yollarda ve yapılacak inşaatlarda ortaya çıkan hafriyatların koordinatları belirlenen depolama alanlarına taşınacak denmesine karşılık, hafriyat yamaçlardan aşağı dökülmüştür. Bu şekilde izin verilen alanların dışına çıkılmış ve vadi tam anlamıyla tarumar edilmiştir.

Bu imalat esnasında orman alanlarıyla ilgili izinlerin koşulları ve bu koşulları belirleyen firma taahhütlerini denetlemeyen Arhavi Orman İşletme Müdürü ve ilgili orman bölge şefi hakkında görevi ihmal, görevi ihmal yoluyla firmaya haksız kazanç sağlama, çevre suçu oluşmasına göz yummak, oluşan çevre suçunu ilgili mercilere bildirmemek suçlarını işledikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduk.”

FİRMA YETKİLİLERİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Açıklamada TCK.181 maddede tanımlanan çevre suçlarını defalarca ve ısrarla işledikleri gerekçesi ile ORTA HES projesini yapan BALSU Elektrik firmasının yetkilileri hakkında da suç duyurusunda bulundukları ifade edilen açıklamada; “Balsu Elektrik firması yetkilileri hakkında; ÇED Raporunda inşaatlar esnasında ortaya çıkacak hafriyatlara ilişkin hiçbir taahhüdünü yerine getirmeden inşaatı gerçekleştirdikleri, ortaya çıkan hafriyatları vadi yamaçlarına ve dere tabanına boşalttıkları,

yükleme havuzundan taşan su ile ilgili olarak taşkın kanalı inşa etmeyi taahhüt ettikleri halde, bu taşkın kanalı inşa edilmeden ve yükleme havuzunda su taşmasını önleyecek şekilde regülatörlerdeki kapaklar uzaktan kumanda edilme düzenekleri kurulmadan santralı işletmeye alarak, 52 gündür Kamilet Deresinin çamur akmasına, binlerce ton toprağın erozyonuna, derelerde yaşayan binlerce balığın ve canlının ölümüne ve çok ciddi bir çevre kirliliğine neden oldukları gerekçesi ile cezalandırılmaları için suç duyurusunda bulunduk.

Kamilet Vadisinin katledilmesine seyirci kalan ve görevlerini yapmayan yetkililer ile firma yöneticilerinin hesap vermesini ve cezalandırılmalarını talep ediyoruz. Artvin İl Çevre Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri Artvin Bölge Müdürlüğü yetkililerinin de konu hakkında yapacağı işlemleri ivedilikle bekliyoruz.

Gerekli yaptırımların uygulanmaması durumunda bu kurumların yetkilileri hakkında da ayrıca suç duyuruları yapıp, bu suç duyurularını da sonuna kadar takip edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunuyoruz” denildi.

KAYNAK : (Artvin/EVRENSEL)https://www.evrensel.net/haber/407430/kamilet-vadisini-katleden-hes-projesi-hakkinda-suc-duyurusu

HABER :BÜLENT ÖZGEN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika