Dolar : Alış : 18.5550 / Satış : 18.5885
Euro : Alış : 18.4388 / Satış : 18.4720
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3062 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kazdağları Saldırı Altında: Aynı Köye İkinci Maden!

29 Nisan 2019 - 808 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Kazdağları Saldırı Altında: Aynı Köye İkinci Maden!
Kazdağları Saldırı Altında: Aynı Köye İkinci Maden!

Altın madeni sebebiyle su kaynakları azalan Kazdağları’nın Korucaoluk köyünde şimdi yeni bir madençalışması başladı. Meralarda aranan maden, halkın hem doğasını hem de geçimkaynağını tehdit ediyor. Köylüler, ‘Hırsızlık mı yapacağız, nasıl geçineceğiz’diyor.

Kazdağları’nın eşsiz doğasıyla bezeli olan Balıkesir’in Korucaoluk köyüne Demir Export A.Ş. tarafından maden arama çalışmalarının başlatıldı. Hayvancılıkla uğraşan köy halkı mera alanlarında yapılmak istenilen madenin, hem doğalarına hem de geçim kaynaklarına darbe vuracağını söylüyor. Köylü, “Hırsızlık mı yapacağız? Nasıl geçineceğiz? Madeni istemiyoruz” diyerek tepkilerini dile getiriyor.

Burhaniye’ye bağlı Korucaoluk köyünde, TÜMADtarafından işletilmeye başlanan altın madeninden sonra şimdi de Demir Export A.Ş.isimli şirket yeni bir maden araması başlattı. Sondaj çalışmaları yapılanmadene halk büyük tepki gösteriyor.

TÜMAD tarafından işletilmeye başlanan altınmadeni ile birlikte su kaynaklarının önemli ölçüde azaldığını belirtenKorucaoluk köylüleri, bu yeni madenin de faaliyete geçmesi halinde köylerindeyaşamın biteceğini söylüyor.

MADEN SINIRLARINDA TARLALAR VAR

Maden arama alanının sınırında kendilerine ait tarlalarının olduğunu ifade eden köylüler; ne olursa olsun tarlalarını satmayacaklarını, topraklarını terk etmeyeceklerini, bu konuda çok kararlı olduklarını da dile getiriyor.

Köy halkının talebiyle bölgeye giden yaşamsavunucuları Korucaoluk’a giderek halkla beraber bir toplantı yaptı. BURÇEP’e(Burhaniye Çevre Platformu) Gömeç Çevre Platformu ile Kazdağı Doğal Ve KültürelVarlıkları Koruma Derneği de destek verdi.

Toplantıya Korucaoluk ve civarköylerden halkın yanı sıra Burhaniye’den de çok sayıda kişi katıldı. Toplantıyayoğun ilgi gösteren Korucaoluklular, her türlü maden ve benzeri faaliyete karşıolduklarını, madene asla izin vermeyeceklerini belirtti.

ALAN MERA OLARAK KULLANILIYOR

Köylüler, tek geçim kaynaklarının hayvancılık olduğunu, Demir Export A.Ş.’nin sondaj çalışmaları yaptığı alanı ise hayvanlarına mera olarak kullandıklarını söyledi. Bu alanda yapılacak bir maden faaliyetinin gelir kapılarını tamamen kapatacağını söyleyen yurttaşlar, TÜMAD tarafından işletilmeye başlanan altın madeni ile birlikte su kaynaklarının azaldığını da belirtti.

Bölgede maden çıkarma faaliyetinin başlamasıile birlikte korucuoluklu gençler hayvancılık yapamayacaklarını söyleyip “Sonrane olacak? Hırsızlık mı yapacağız? Nasıl geçineceğiz? Madeni istemiyoruz”diyerek tepkilerini dile getirdi.

KAYNAK : https://kuzeyormanlari.org/2019/04/25/ayni-koye-ikinci-maden/

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika