Dolar : Alış : 32.4579 / Satış : 32.5164
Euro : Alış : 34.7319 / Satış : 34.7944
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3265 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kış saati uygulamasında Türkiye saatlerini geri almayacak

28 Ekim 2022 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Kış saati uygulamasında Türkiye saatlerini geri almayacak
Kış saati uygulamasında Türkiye saatlerini geri almayacak

Kış saati uygulaması kapsamında ülkelerde 30 Ekim Pazar günü saatler bir saat geri alınacak. Türkiye’de 7 Eylül 2016 tarihi itibariyle yaz uygulaması sürekli hale getirilmişti. Kış saati uygulamayan ülkelerin Fransa, Belçika, Hollanda, İtalya, İsveç ve Danimarka gibi ülkelerle, yaz saati uygulaması dönemine kadar arasında ek olarak saat farkı oluşacak. Türkiye’de kış saati uygulaması uygulanmayacak. Dolayısıyla saatler geri alınmayacak.

DİJİTAL SAATLERE, BİLGİSAYARLARA DİKKAT Bazı teknolojik aletlerin saat uygulamasında otomatik ayarlama yapması sebebiyle bu noktada dikkatli olunması gerekiyor.

KIŞ SAATİ UYGULAMASI TARİHÇESİ Yaz ve kış saatleri uygulaması ilk olarak 1916’da Birinci Dünya Savaşı sırasında Alman İmparatorluğu, Avusturya-Macaristan ve Büyük Britanya’da tanıtıldı. Bu uygulama gün ışığından yararlanma süresini artırmayı amaçladı. Ancak Weimar Cumhuriyeti döneminde zaman değişikliği olmadı, ancak İkinci Dünya Savaşı’nın başlangıcında saatler tekrar düzenli olarak değiştirildi.

Almanya’da, yaz saati düzenlemesi 1949 yılı sona ermeden önce, 1970’lerde Federal Cumhuriyet’teki petrol krizlerinden sonra ve 1980’de enerji tasarrufu için yeniden getirildi. 1995 yılının Eylül sonunda sona erdi, daha sonra 1996’dan beri Avrupa Birliği’nin diğer tüm üye ülkelerinde olduğu gibi kullanılmaya devam ediyor. Haber ; Cem Bayram SEÇEN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika