Dolar : Alış : 32.9441 / Satış : 33.0035
Euro : Alış : 35.8679 / Satış : 35.9325
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3271 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Madenci şirkete tepki: Yüz yıllık çeşme bile kurudu

18 Temmuz 2020 - kez okunmuş
Ana Sayfa » ÇEVRE»Madenci şirkete tepki: Yüz yıllık çeşme bile kurudu
Madenci şirkete tepki: Yüz yıllık çeşme bile kurudu
Balıkesir Sarıalan’a yapılmak istenen altın madeni için halkın katılım toplantısı yapıldı. Bölge sakini Ay, “Sondaj yaparken 100 yıllık çeşmemizi kuruttular” dedi.
Madenci şirkete tepki: Yüz yıllık çeşme bile kurudu

Balıkesir Sarıalan köyünde CVK Madencilik tarafından yapılmak istenen altın madeni için ‘halkın katılım toplantısı’ yapıldı. Toplantıya Sarıalan köyünden ve çevre köylerden yüzlerce yurttaş katıldı. Hayvancılık ve tarımla geçimlerini sağladıklarını belirten köylüler, madenci şirkete tepki gösterdi.

2017 yılında altın madeni için başvuru yapan şirket, ÇED gerekli değildir kararı aldı. Bölgede 3 yıldır sondaj faaliyetleri yürüten şirket, kapasite artırımı talebinde bulundu. Kapasite artırımına giden şirketin proje dosyasında açık ocak yöntemiyle altın madeni, yine hemen yanına stok ve galeri alanı açılması planlanıyor.

HAYVANCILIĞI VE TARIMI BİTİRECEK

Çiftçiliğin ve hayvancılığın bölgedeki yaşayan insanların temel geçim kaynağı olduklarını belirten Yasin Ay, “Çiftçilik ve hayvancılıkla uğraştığımız için tarım ve yaşam alanlarımız daralacak. Projeyi köyümüzün dibinde yapmak istiyorlar.

Madende sürekli patlamalar yaşanacak. Bunun tozu, zehri köyümüze akacak. Benim evime 100 metre uzaklıkta. Bizim gibi emekçi insanlar gücünü birlikten alıyor. Biz de hep birlikte bu projeye karşı çıktık. Kazdağları’nı nasıl biliyorsanız burası aynı” dedi.

‘ÇEŞMEMİZİ KURUTTULAR’

Halkın katılımı toplantısı sırasında tartışmalar yaşandığını belirten Fatma Ay ise “Toplantıda söyledim ‘patlatmayla ocak işleteceksiniz. Bu kadar yakınımıza yapıyorsunuz. Ya birine bir taş, kaya parçası gelirse kim sorumlu olacak?” dedi.


Şirketin sondaj faaliyeti sırasında 100 yıllık çeşmeyi kuruttuklarını belirten Fatma Ay, “Kaynak sularına hiçbir zararı olmayacak denildi. Çeşmenin başına sondaj yaptılar, su sarı akmaya başladı. Sonunda çeşme sondaj çalışmalarından dolayı kurudu” diye konuştu.

KAYNAK : https://www.birgun.net/haber/madenci-sirkete-tepki-yuz-yillik-cesme-bile-kurudu-308784

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika