Dolar : Alış : 8.4272 / Satış : 8.4424
Euro : Alış : 9.9616 / Satış : 9.9796
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa27°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2862 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Nihai Hedef Unesco Değil Ayvalık’ı Korumak Olmalı

10 Aralık 2017 - 1.390 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Nihai Hedef Unesco Değil Ayvalık’ı Korumak Olmalı
Nihai Hedef Unesco Değil Ayvalık’ı Korumak  Olmalı

 

UNESCO Dünya Mirası geçici listesine giren Ayvalık’a, listeye girmenin değil kalmanın zor olduğunu ve koruma ile ilgili sorun varsa kentin hiçbir zaman listeye kaydedilmeyebileceğine dikkat çeken UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Somut Kültürel Miras İhtisas Komitesi Başkanı Doç. Dr. Nevra Ertürk, “Nihai hedefiniz UNESCO’dan ziyade alanınızı korumak olsun” derken Ayvalık’ın kimlik değiştirdiğini vurgulayan Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı öğretim üyeleri Yrd. Doç.Dr. Uzay Yergün, kentte yaşayan herkesin kendine ‘Ayvalık’ımızı Ayvalık kimliğimizi gerçekten korumak istiyor muyuz?’ sorusunu sorması gerektiğini söyledi.

 

 

Ayvalık AR-GE ile Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği işbirliğinde 2 Aralık günü ‘UNESCO Dünya Mirası adaylık süreci ve geçici listede yer alan Ayvalık’ başlıklı bilgilendirme toplantısı düzenledi.   Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi salonunda gerçekleştirilen toplantıya konuk olarak katılan UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Somut Kültürel Miras İhtisas Komitesi Başkanı Doç. Dr. Nevra Ertürk, UNESCO sürecinin nasıl işlediğini anlatarak konuşmasına başladı.

“LİSTEYE GİRMEK KOLAY KALMAK ZOR”

Ertürk, “  Listeye girmek kolay, kalmak zor. Listeye girmek işin yüzde 40, kalmak işin yüzde 60’ı. Koruma raporlarına baktığınız zaman ön plana çıkan bazı başlıklar var. Tüm dünya miras listesine giren yerlerle ilgili. Doğal afetler, iklim değişikliği, savaş ve silahlı çatışmalar, kentleşme, göç sorunları ulaşımla ilgili alt yapı çalışmaları, baraj projeleri avlanma ve madencilik faaliyetleri özellikle doğal miras alanlarında önemli riskler olarak kabul ediliyor”dedi.

“KORUMA VE KULLANMA DENGESİNE ÇOK DİKKAT ETMEMİZ GEREKİYOR”

UNESCO Dünya mirası listesine girmek ne işe yarıyor? Sorusuna da yanıt veren Doç. Dr. Nevra Ertürk,       uluslararası bir topluluğun parçası oluyorsunuz. UNESCO’nun ciddi bir marka değeri var uluslararası arenada. Siz, ‘ bu sözleşmeye imza attım bu alanı korumayı ve gelecek kuşaklara aktarmayı taahhüt ediyorum diyorsunuz’ bir de farkındalık yaratma eylemine katkıda bulunuyor. Kültürel turizm açıcından da bir potansiyeli sağlıyor yatırımlar, işgücü ve istihdam olanaklarıyla ilgili ancak burada koruma ve kullanma dengesine çok dikkat etmemiz gerekiyor” dedi.

 

“NİHAİ HEDEFİNİZ UNESCO’DAN ZİYADE ALANINIZI KORUMAK OLSUN”

UNESCO Dünya mirası sürecinde Ayvalık’ta nasıl adımlar atılabileceğini anlatan Doç. Dr. Nevra Ertürk, “UNESCO’nun danışma organlarından tavsiye alabilirsiniz. Dünya miras fonundan yararlanma konusunda ise öncelikle tehlike altındaki ve acil koruma altındaki alanlara bu fon ayrılıyor. Biz Ayvalık olarak geçici liste sürecini atlattık. Önümüzde üç önemli adım var. Birincisi bir varlığın ister Ayvalık olsun ister Sagalasos olsun. Geçici listede olması onların üstün evrensel değerinin ispat edildiği anlamına gelmiyor. ‘Ben bu meseleyi hallettim dosyamı sunarım, neden reddedildi’ diye sormamanız lazım.

Geçici listeye sunduğunuz doya üzerinde kategoride ve kriterlerde değişiklik yapabilirsiniz. Böyle bir imkân var. Adaylık sürecinde üstün evrensel değer beyanının bilimsel olarak açıklanması çok önemli. Özgünlük ve bütünlüğü zedelemeyecek şekilde proje uygulama yapılması lazım ve bu uygulamaların bir bütüncül koruma yaklaşımı ve tüm paydaşların katılımıyla tamamlanması gerekiyor.

Koruma meselesi çok önemli. Koruma ile ilgili sorun varsa hiçbir zaman listeye kaydedilmeyebilir. Her alan içinde koordinasyon mekanizması olması gerekiyor. Alan başkanı olabilir, danışma kurulu olabilir bunlar koordinasyon açısından önemli. Süreç yönetimine özellikle yönetim planının hazırlanmasını bu aşamada yapabilirsiniz. Mevcut koruma projelerini hayata geçirebilirsiniz fakat tüm bu süreçlerin katılımcı ve kapsayıcı tüm paydaşlarla yapılması gerekiyor.

 

Nihai hedefiniz UNESCO’dan ziyade alanınızı korumak olsun. Gelecek kuşaklara aktarılması ile ilgili olarak UNESCO burada çok önemli itici bir güç ve araç ancak bizim bütün alanlar için sadece Ayvalık için değil öncelikli meselemiz korumak olsun. Bu yönetim alanı ve yönetim planı meselesine UNESCO’ya girin girmeyin odaklanın. Bu önemli çünkü sürdürülebilir bütüncül bir yaklaşımla ilgili bütün paydaşların bir araya gelerek varlıkların koruma, yaşatılma ve kullanılmasıyla ilgili stratejik yönetim dokümanı bir yol haritası bir rehber. Sürekli güncelleniyor. Elinizde size rehberlik edecek yasal bir doküman ayrıca. Diğer bir adım faaliyetler konusu. Ayvalık bu konuda başarılı.

Çalıştay konferanslar devam etmeli. Uzmanların, halkın bir araya geleceği, meselenin üzerine birlikte düşüneceği toplantıların devamının faydası var. Tanıtım malzemeleri hazırlanmalı. Uzmanlar ziyarete geldiğinde erişim konusuna çok odaklı. Entelektüel erişim çok önemli yaptıklarını Ayvalık ölçeğinde kalmamalı. Ulusal hatta uluslararası boyuta ulaşmalı. Veri bankası, dokümantasyon sistemine halk ulaşabiliyor mu, bu unutulmaması gereken önemli bir adım. Ayvalık’ın da somut olmayan miras açısından zengin olan noktaları var. UNESCO açısından bakıldığında somut olmayan miras konusunda dosyada zikredilecek noktalar var bu uzmanların ileriye dönük olarak düşüneceği noktalar olabilir” dedi.

 

“YAPILARINIZIN ÖZGÜNLÜĞÜNÜ VE BÜTÜNLÜĞÜNÜ KAYBETMEMESİ İÇİN ÇABA GÖSTERİN”

Toplantının ikinci bölümünde söz alan Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Uzay Yergün, öğrencileriyle 2 hafta boyunca Ayvalık’ta yaptıkları geleneksel konut mimarisi ve kent dokusu kapsamında eğitime yönelik koruma ve belgeleme çalışması hakkında bilgi verdi. Çalışmaları sırasında Ayvalık’ta yaptığı inceleme ve belgelemede kent kimliğinin değiştiğine yönelik tespitlerini katılımcılarla paylaştı.

 

DÜNYA MİRAS LİSTESİNE GİRMEYE ADAY BİR KENTE GİRİŞ BÖYLE Mİ OLMALI?”

1920’lerde çekilmiş Ayvalık silueti ile bugünkü silueti karşılaştıran Uzay Yergün, “Herkesin esas amacının kültürel mirası korumak olduğu ortaya çıkıyor ve Ayvalık’ta bu konuda birçok girdi var. Kentsel, mimari, endüstri miras, doğal, arkeolojik değerler var. Çok zengin bir yerde yaşıyorsunuz. Amacımız bu değerlerin özgünlüğünü koruyabilmemiz ama iş uygulamaya gelince gerçekten biz bunları koruyabiliyor muyuz?

Herkesin üzerinde düşünmesi gereken soru olarak şu çıkıyor ortaya ‘Ayvalık’ımızı Ayvalık kimliğimizi gerçekten korumak istiyor muyuz?’ UNESCO sürecinde kentin korunması gerektiği ortaya çıkıyor.

 

1920 ile bugünü karşılaştırdığımızda Atatürk Caddesine bakıyoruz. UNESCO Dünya mirası listesine aday adayı bir kentte giriş böyle mi olmalı, dünya mirası listesine giren bir kente girdiğimizi anlayamıyoruz.2 bine yakın tescilli yapının olduğu kenti göremiyoruz. Her yer tabelalar, Ayvalık kimliği ile örtüşmeyen binalar,  farklı farklı inanılmaz bir kimlikle karşılaşıyorsunuz. Ne yapmak lazım? Çok kolay birçok belediye yapıyor.

Yerel yönetim çatısı altında bir kentsel tasarım atölyesi oluşturulmalı. Yardıma koşacak birçok üniversite var. Burası dünya miras listesine aday bir kent. Bir yönetim koruma olanı olmalı. Kentin girişini farklı kılacak şeyler yapılabilir. Bunlar zor şeyler değil” dedi.

Bülent Özgen-Haber Merkezi

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika