Dolar : Alış : 18.5187 / Satış : 18.5521
Euro : Alış : 18.1395 / Satış : 18.1722
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3061 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Nilüfer’in yol haritası hazır

06 Eylül 2019 - 648 kez okunmuş
Ana Sayfa » ÇEVRE»Nilüfer’in yol haritası hazır
Nilüfer’in yol haritası hazır

Nilüfer Belediyesi 2020-2024 Stratejik Planı kamuoyuna sunuldu. Yeni nesil Nilüfer için yola çıktıklarını ifade eden Başkan Turgay Erdem, eşit hizmet anlayışı ile hareket edeceklerini söyledi.

Nilüfer Belediyesi 2020-2024 Stratejik Plan çalışmalarında sona geldi. Yeni Nesil Nilüfer’in 5 yıllık yol haritasını belirleyecek olan 2020-2024 Stratejik Plan taslağı, Nilüfer Belediyesi Uğur Mumcu Sahnesi’nde düzenlenen toplantıda kamuoyu ile paylaşıldı. Toplantıya Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, muhtarlar, mahalle temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı.

Öncelik çocuklar ve yeşil alanlar

Nilüfer’in 5 yıllık çalışmalarında halkın yönetime katılmasını önemsediklerini ifade eden Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, “Kaynaklarımızı verimli kullanmak adına, atacağımız adımları paydaşlarımıza yani sizlere danışarak belirliyoruz. Çünkü demokrasi inancımız gereği halkın yönetime katılımını önemsiyoruz. Önümüzdeki döneme ilişkin stratejik plan çalışmalarımızı yaparken de birlikte yönetim anlayışımız gereği tüm paydaşlarımızla ortak bir çalışma yürüttük.

“Benim Mahallem Benim Geleceğim” sloganıyla Mahalle Çalıştayları düzenleyerek, tüm Nilüferliler’in sürece katılımını sağladık ve kentin ihtiyaçlarını önceliklerini birlikte belirledik. 64 mahalle ile 10 bölgede buluşarak öneri ve taleplerine kulak verdik. Hizmetleri dengeleyerek tüm Nilüfer’de eşit hizmet anlayışını gözetmek zorundayız

Önceliğimiz çocuklar ve yeşil alanların çoğalmasına yönelik çalışmalar olacak. Nilüfer’de insanların rahat huzurlu vakit geçirecekleri ortamlar oluşturmak istiyoruz. Elbette tüm talepleri de yerine getirmeye çalışacağız. Vermiş olduğunuz her türlü destek ve katkıya teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Turgay Erdem konuşmasının ardından katılımcıların sorularını da yanıtladı.

Misyon ve vizyon revize edildi

Toplantıda yapılan sunumda Nilüfer Belediyesi’nin misyonu, vizyonu ve stratejik amaçları da başlıklar halinde paylaşıldı. ‘Kurumsal gelişim, kentsel ve kırsal gelişim, toplumsal gelişim, ekolojik denge ve ekonomik gelişim’  olmak üzere 5 ana başlıktan oluşan amaçlar, “Yeni Nesil Nilüfer” kavramını hayata geçirecek projelere öncelik tanıyor.

Toplantıda Nilüfer Belediyesi’nin misyonu; “Tüm canlı haklarını koruyarak, evrensel ilkeler ve gelişmeler ışığında, eşitlikçi, erişilebilir, yenilikçi ve sürdürülebilir hizmetler sunan, tüm paydaşlarıyla kente değer katan, demokrasinin yerelden başlayarak güçlenmesini ilke edinen bir yerel yönetim kurumu” olarak tanımlanırken, vizyonu ise; Yeni nesil belediyecilik ve evrensel tasarım anlayışıyla, uluslararası düzeyde öncü, örnek bir yerel yönetim kurumu ve demokrasi kenti olmak” şeklinde ifade edildi.

Stratejik toplantı da beni rahatsız eden konu,stratejik planın ana başlıklarının dışında hiç bilgi verilmemesidir.Toplantının soru cevap bölümünde,hiçkimse ne yazıldığını bilmediği için toplantı muhtarlar toplantısına döndü.Hayal kırıklığı içindeyim.İtiraz ettiysem de,kabul görmedi.Birşeyler yapılmış belli,emek harcanmış ama …

Bir örnekle açıklıyayım;Anayasa mahkemesine verilen dilekçeyi raportör; şekil ,sonra esas yönünden inceler.Bizim itirazımız şekil yönüne..Birde okuyamadığımız yansılar koyu renk üzerine siyah yazılar hiç uygun okunamadığı için olmadı.

Nilüfer Belediyesinin eski Kent Konseyi Başkanını da rahatsız eden ; Stratejik Plan’ın sunum başlığı oldu: Yeni Nesil Belediyecilik...

“Yeni Nesil” önad tamlaması uzunca bir süredir çok kullanılıyor. “Nesil” dilimize Arapçadan geçen bir sözcük.Fransızcası jenerasyon.Türkçesi kuşak, döl. Kuşak herkes tarafından bilinen , kullanılan bir sözcük iken bu eskiye dönüş nereden kaynaklandı?

Son yıllarda her alandaki yozlaşma, çürüme dilimize de bulaştı.Yeni Osmanlıcıların marifetiyle eski sözcükler bir bir yeniden kullanıma sokuldu.Altın nesil, yeni nesil de bunlardan biri.

Nilüfer Belediyesi her zaman ilerlemeden yana, aydınlanmadan yana, çağdaşlaşmadan yana bir belediye olmuştur.Her zaman yenilikçi olmuştur. Bilimden, sanattan , estetikten yana olmuştur.

Dilde de sadeleşmeden, özleşmeden yana olmuş, dilimizi yabancı sözcüklerin saldırısına karşı korumuştur. Hatta geçen dönemlerde dil kirliğine karşı kampanya açmış, tabelâlardaki yabancı sözcüklerin kaldırılması için çaba göstermiş, Dil Derneği’nin çalışmalarına destek olmuştur.

Şimdi bu geriye gidişin anlamı ne?

Unutulmamalı ki Nilüfer Belediyesinin tüm çalışmaları öteki belediyelerce izlenir, örnek alınır.Bu yüzden bu söylemden vazgeçilmelidir.Kötü örnek olmamalı Nilüfer Belediyesi.İlle farklılık yaratmak gerekiyorsa bir başka tamlama, bir başka söylem geliştirmelidir.Ya da yaygın olarak kullanılan “çağdaş belediyecilik, toplumcu belediyecilik, halkçı belediyecilik” gibi tamlamalar kullanılmalı. Önemli değil bunlar denebilir.Ama öz, biçimi belirler.Biçim de özü… diyerek sözlerini noktalıyor.

“Katılımcılık, şeffaflık, eşitlik, özgürlük, yenilikçilik, demokrasi, dayanışma ve sürdürülebilirlik’ temel ilkeleriyle hizmet üretecek olan Nilüfer Belediyesi’nin 2020-2024 Stratejik Planı Eylül ayı meclis toplantısında görüşülecek.

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika