Dolar : Alış : 18.5550 / Satış : 18.5885
Euro : Alış : 18.4388 / Satış : 18.4720
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3062 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : -
Websitesi : -
Üyelik Tarihi : 28 Ocak 2018

Ordulu Balıkçılar Hamsi Avı İçin Gürcistan’da Avlanmaya Devam Ediyor.

Fiyatların yüksek olmasını denizden balığın çıkmamasına bağlayan balıkçılar, hamsi fiyatının bu yıl 10 TL’den aşağı düşmeyeceğini söylerken vatandaşlarda ucuz hamsi yemeyi özlediklerini ifade etti.Gürcistan’ın Poti Limanı’nda olan balıkçı Mustafa Mollaoğlu, “Biz Türkiye’nin kahramanlarıyız. Bizler vatandaşlarımızın balık yemesi için varız. Türk halkının hamsi yemeleri, hamsisiz kalmaları için buralardayız” dedi.

 

 

Poti Limanı’ndan hamsi avı için günlük ava çıktıklarını söyleyen Mollaoğlu, “Hamsi avı için ülkemizden buraya kadar geldik. 20 Türk balıkçısı arkadaşımızla buraya geldik ve ilk geldiğimizde hamsi denizden güzel çıkıyordu. Fakat son zamanlarda istediğimiz seviyede çıkmıyor. Şu anda burada beklemedeyiz. Bu aralar havalardan dolayı sıkıntı yaşıyoruz. Türk halkının hamsi yemeleri, hamsisiz kalmaları için buralardayız. Buraya kadar gelip avlanmak gerçekten çok zor. Her şey kurallı, denetimli bizim ülkemizde olduğu gibi.

Bekleme anında gemilerimizin bakımı, ağların tamiratı gibi işleri yapıyoruz. Avladığımız hamsileri Artvin Hopa Limanı’na buradan kasalayarak gönderiyoruz. Oradan da Türkiye’nin her yerine dağılıyor. Balıkları buradan Hopa Limanı’na taşıma gemileri ile 4 saat süren bir yolculuk sonrası ulaştırıyoruz.” diye konuştu.

“Bizler av yapmasak Norveç’ten balık gelecek”

Denizden balık çıkmadığı zaman akademisyenlerin Türk balıkçılarını suçladığına dikkat çeken Mollaoğlu, “Bizler vatandaşlarımızın balık yemesi için varız. Bizi suçlamışınlar, bir şey sorulacaksa eski balıkçılara gelip bilgi alabilirler. Ocağın son günlerine yaklaşıyoruz fakat halen havanın durumu belli. Sular soğumadı ve hamsiler açık sulardan direk geçiş yapıyor. Bizleri hemen suçlamaları çok basit. Bizler av yapmasak Norveç ülkesinden mi balığı getirtecekler de vatandaşlara yedirecekler? Hocaların talihsiz açıklamaları bizi üzüyorlar” şeklinde konuştu.

Tezgahlarda balık satan Ahmet Aygün yaptığı açıklamada, “Hamsiyi şu anda 15 TL’den satıyoruz. Hamsi Gürcistan bölgesinden geliyor. Fiyatlara genel olarak baktığımızda düşeceğini söylemek mümkün değil. Fiyatlar bir ara 10 TL’ye kadar indi ama yine fiyatlar balığın denizdeki durumuna göre yükseldi. Bu durumda vatandaşların alım gücünü etkiliyor. 15 TL gerçekten vatandaşlara ağır geliyor. Fındık ile kıyaslıyorlar vatandaşlarımız. Tezgahlarımızda fazla balık çeşidi yok” ifadelerini kullandı.

Hamsi ile mezgit balığının en çok satılan balık olduğunu söyleyen balıkçı Uğur Aygün ise, “Hamsiyi 15, mezgidi 10 TL’den satıyoruz. Yılbaşından sonra balık fiyatları düşer diye ümit ediyorduk fakat avlanma olmadığı için ister istemez fiyatlar yüksek oldu. Vatandaşlarımız bu fiyatlara biraz tepki göstererek pahalı olduğunu söylüyorlar” dedi.

Vatandaşlar da balık fiyatlarının çok yüksek olduğunu söyleyerek, “Hamsi pahallı. İstediğimiz kadar alamıyoruz. Hamsi fiyatları 10 TL olsa yine alırız. Et fiyatına neredeyse yanaştı. Doyurmalık değil göstermelik alıyoruz” diye konuştu.

Kaynak : http://www.denizhaber.com.tr/ordulu-balikcilar-hamsi-avlamak-icin-gurcistana-gitti-haber-79134.htm

Haber:  Bülent Özgen

Firma Fotoğraf Galerisi

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika