Dolar : Alış : 8.0514 / Satış : 8.0659
Euro : Alış : 9.6802 / Satış : 9.6977
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa20°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2794 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sağlık Çalışanlarına Şiddete Hayır !

04 Eylül 2018 - 950 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Sağlık Çalışanlarına Şiddete Hayır !
Sağlık Çalışanlarına Şiddete Hayır  !

Türkiye, sağlık çalışanlarına yönelik şiddette dünya birinciliğine gidiyor. Her gün en az bir tane sağlık çalışanına şiddet haberi basında yer buluyor. Hastaneler, acil servisler, aile sağlığı merkezleri saldırgan insanların sağlık çalışanlarına korku saldığı mekanlara dönüştü.

 

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin, şüphesiz ki diğer kamu çalışanlarına şiddetle bir ilişkisi var. Kamu çalışanlarının itibarının zedelenmesinden tutun da çarpık bir vatandaşlık bilincine kadar bir dizi açıklama getirilebilir.

Devlet büyüklerimizin de ifade ettiği üzere sağlıkçılara yapılan saldırıların halkın sağlık hizmetine ulaşmasına yapılan terörizm saldırısı olduğunun bilinerek, engellenmesi için ivedi sosyolojik ve yasal düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz.

Sağlık Çalışanlara Yönelik Şiddetin Oluşumunu  Etkileyen Etmenler Nelerdir?

1. Şiddet uygulayanların özellikleri  :

-Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet uygulayanlar çoğunlukla hastalar ve hasta yakınlarıdır. Hasta yakınları/
refakatçıları genellikle sözel şiddet, hastalar ise fiziksel şiddet uygulamaktadırlar.

-Hemşirelere yönelik yıldırma davranışı uygulayan kişiler,çoğunlukla doktorlar ve yönetici hemşirelerdir
-Cinsiyet açısından ele alındığında, şiddet uygulayanlar genellikle erkeklerdir.

-Hasta yakınlarının kendi hastalarının daha acil olduğu düşüncesiyle bir an önce kendileri ile ilgilenilmesini istemesi,hasta ve hasta yakınlarının beklentilerinin yüksek olması,hasta ve hasta yakınları tarafından işlerin düzenli yürümediği veya öncelik sıralamasında adil davranılmadığı yönündeki şüpheleri, şiddet uygulayan kişinin alkol alması veya ilaç/madde etkisi altında olması, bazı hastalık tanıları ve stresli aile üyelerinin varlığı şiddet uygulayanlarla ilgili diğer faktörlerdir.

-Sağlık çalışanlara yönelik şiddet davranışının artışında, sağlık sistemine ilişkin etmenler, ekonomik, sosyal ve politik  süreçlerin yanı sıra saldırgan bireyin içsel yaşantılarının, aktarım dinamiklerinin ve “hasta” rolüne ilişkin ruhsal ihtiyaçlarının da önemli olduğu belirtilmektedir.

 

 

2. Şiddet uygulanan sağlık çalışanlarıyla ilgili özellikler

Şiddete maruz kalan meslek gruplarının belirlenmesine  yönelik yapılan çalışmalar genellikle hekimlere ve hemşirelere yöneliktir.

3. Sosyal nedenler

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet davranışının yasalarla sınırlandırılmamış olması, sağlık bakım sistemi ve kullanılan teknolojinin toplumun beklentilerini karşılayamaması, şiddet  olaylarını önlenme ve yönetme konusunda sağlık politikaların  yetersiz olması da sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti artıran   önemli etkenler arasındadır

4. Medyanın etkisi

Şiddetin sonuçlarının (kurbanların yaşadıkları acılar, kurbanların  ve suç işleyenlerin ailelerinin çektikleri, vb.) ihmâl edilmesi veya bu sonuçların makul olmayan biçimde ele alınması  yıkıcı son nedeniyle izleyiciler şiddete karşı duyarsızlaşmakta,saldırganlarla ve saldırganların sorunlar karşısındaki   çözümleriyle özdeşleşmektedir.

Şiddetin olumsuz  sonuçlarından korunmak için çeşitli önlemlerin alınabileceği düşünülmektedir.

Bu önlemler;

1.Birimine Başvurulması, Çalışanların Hizmetten Çekilmesi,Hasta ve Hasta Yakınlarının Bilgilendirilmesi, Eğitimi, Risk Değerlendirmesi ve Güvenlik Tedbirlerinin Çalışanların Artırılması) çalışmalar başlatmıştır.[43] Bu çalışmaların olumlu  yada olumsuz sonuçlarının daha sonraki yıllarda yapılacak  çalışmalarla değerlendirilmesinin önemli olduğu düşünülmektedir.

2. Kurumsal düzenlemelerin yapılması , bütün sağlık kurumları şiddeti önleme programını sistemlerine  eklemeli,

Risk etmenleri kurumdan kuruma ve üniteden üniteye değişebildiğinden yönetimler tarafından multidisipliner bir kurul oluşturmalı,

-Çalışma saatlerinde karşılaşılan tacizlerin en fazla hastalar,hasta sahibi ve refakatçiler tarafından yapılıyor olması nedeniyle  sağlık çalışanları hizmet içi eğitimlerinde “İletişim”, “Öfke kontrolü” ve “Şiddet davranışına karşı tedbir alma” konularında eğitimler sık sık tekrarlanmalı,

Hastane güvenlik önlemleri artırılarak güvenlik görevlileri,şiddete eğilimli bireyleri izlemeli, bu bireylerle iletişim kurma becerileri konusunda güvenlik görevlilerine süreklieğitim verilmeli ve eğitimler sık sık tekrarlanmalı,Sağlık çalışanlarının güvenlik eğitim programlarına katılmaları politika, yöntem ve sistemler sağlık çalışanları tarafından bilinmeli,Hastanelerde güvenlikle ilgili fiziki her türlü koşulu sağlanmalı (güvenlik elemanı, hasta yakınlarını belli alanlara kontrollü almak, yeteri aydınlatma, kamera sistemi vs)

Hastanelerde fiziki koşullar iyileştirilmeli nem uygun ayarı uygun olmalı, bekleme salonları ve oturma alanları olmalı),Hastaların en çok şiddet nedeni olarak gösterdikleri “muayene sırasında fazla bekleme”[28] sorununa yönelik kurum içerisinde düzenlemeler yapılmalı,

 

-Hastaların bekleme sırasında can sıkıntılarını azaltmak için salonlarında oyalanabilecekleri materyaller (televizyon,
magazin dergileri, eğitim dergileri, gazete vb.) sağlanmalı,Şiddetin en sık görüldüğü birimlerde çalışan sayısı artırılmalı,

-Kurum içinde “çalışma koşulları ve çalışan memnuniyetinin araştırılması ve izlenmesi” analizleri yapılarak çalışanların araştırılması ve izlenmesi” analizleri yapılarak çalışanların durumu bütünsel olarak ele alınmalı,

3. Eğitim kurumlarında düzenlemeler yapılması  Sağlık çalışanlarının eğitim müfredat programlarında
şiddet konusu detaylı bir şekilde işlenmeli.

4. Şiddete maruz kalanların güçlendirilmesi Şiddete maruz kalan sağlık çalışanlarına, yaşadıkları olayı saklamalarının oluşabilecek diğer olayları engellemediği, rehber olacağı konusunda bilgi verilmeli,

5. Şiddet uygulayabilecek olanlara yönelik çalışmalar yapılması

Kitle iletişim araçları aracılığıyla;
Sağlık çalışanlarının çalışma şartlarının zorluğu konusun  dahalkın farkındalığı artırılmalı,
Sağlık çalışanlarının hakları konusunda bilgi verilmeli,
Sağlık çalışanlarının şiddete maruz kalmaları durumunda,uygulanacak yasal düzenlemeler hakkında bilgi verilmelidir

 

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti artıran unsurlardan birisi de, şiddeti uygulayan kişilerin cezalandırılmayacakları ya da önemsenecek bir yaptırımla karşılaşmayacakları düşüncesidir.

 

Sağlık personelinin korunması için hastanelerde alınması gereken güvenlik önlemleri alınıyor mu?

Son yıllarda sağlıkta yaşanan şiddettin artışı, sorunun bir başka yüzünü, halka olumsuzlukların kaynağı olarak sağlıkçıları gösteren yöneticilerin, onları korumada ne denli etkisiz olduklarını açığa çıkarmaktadır. Somut olarak, hastanelerde güvenliği sağlamakla görevli kadroların  olayları önle(ye)medikleri aşikârdır,  acil servisler başta olmak üzere sağlık kuruluşlarındaki şiddeti önlemede şimdiye dek kamu idaresinin aldığını ifade ettiği önlemler son derece yetersizdir.

Can güvenliği sorunu hekimlerin ve sağlık çalışanlarının en büyük sorunu haline gelmiştir. Yöneticilerinin şu ana kadar bu sorunu çözmeye yönelik hiçbir ciddi çalışması yok.

KAYNAK  : http://www.sivilsayfalar.org/2018/08/17/saglikcilar-isyanda/Derya Meryem

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika