Dolar : Alış : 8.5218 / Satış : 8.5371
Euro : Alış : 10.3327 / Satış : 10.3513
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa22°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2817 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tarım Alanlarını Yok Eden Yönetmeliğe Danıştay ‘Dur’ Dedi

02 Ağustos 2018 - 930 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Tarım Alanlarını Yok Eden Yönetmeliğe Danıştay ‘Dur’ Dedi
Tarım Alanlarını Yok Eden Yönetmeliğe Danıştay ‘Dur’ Dedi
Orman Bakanlığının verimli toprakların tarım arazisi vasfından çıkarılmasının önünü açan Toprak Koruma Kurulu yönetmeliğine Danıştay ‘dur’ dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarım alanlarını yok eden Toprak Koruma Kurulu yönetmeliğinin Danıştay kararı ile durdurulmasını değerlendirerek, “Bu karar hem Eskişehir’imizdeki Alpu Ovamızı, hem de Türkiye’nin dört bir yanındaki verimli topraklarımızı koruyacak. Artık yeter!Verimli topraklarımıza zehir santralleri yapmaktan vazgeçin” çağrısında bulundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 24 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Tarım Arazilerinin Korunması, Kullanılması ve Planlanmasına Dair Yönetmelik Değişikliği ile Toprak Koruma Kurulu için üçte iki çoğunlukla karar alma şartı, niteliksiz çoğunluk olarak değiştirilmişti. Kurulun, kamuya ait enerji ve ulaşım yatırım projelerinde, kararlarını toplantıya katılan üyelerin çoğunluğu ile alabilmesinin de yolu açılarak, verimli toprakların tarım arazisi vasfından çıkarılmasının önü açılmıştı.

Ziraat Mühendisleri Odası tarım arazisi vasfından çıkarılan Alpu Ovası ve Türkiye’deki verimli tarım arazilerinin korunması için dava açarak, yönetmeliğin durdurulmasını istedi. Danıştay 10. Dairesi, yapılan bu değişikliğin,“hukuki belirlilik” ve “hukuki güvenlik” ilkeleriyle bağdaşmadığına hükmederek, yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

ÇAĞRIDA BULUNDU

CHP’li Çakırözer Danıştay’ın tarım alanlarının yağmalanmasının önünü açan yönetmeliği durdurması kararını değerlendirerek, hükümete verimli topraklar üzerine kömürlü termik santraller yapılması kararlarından vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

Danıştay kararının Alpu Ovası başta olmak üzere tüm tarım alanları için çok önemli bir karar olduğunu vurgulayan Çakırözer, şu değerlendirmelerde bulundu: “Tarım Bakanlığı’nın verimli tarım arazilerini yok edecek kararına, tarım alanlarımızın yağmalanmasına yargı ‘dur’ dedi. Bu karar sadece Eskişehirimiz, Alpu Ovamız için değil, Türkiye’nin dört bir yanındaki verimli tarım alanlarımız için çok önemli bir karar. Bu kararın ortaya çıkmasında ve tarım arazilerimizin korunmasında Ziraat Mühendisleri Odası başta olmak üzere, Eskişehir Barosu, Eskişehir’deki belediyelerimiz, sivil toplum örgütlerimizin, Kent Koseyi ve Çevre Platformu’nun verdiği olağanüstü mücadele çok önemli. Hepsine tekrar teşekkür ediyoruz.

Verimli topraklarımızı koruyacak bu örnek karar bir an önce uygulanmalı, tarım alanlarımız, havamız, suyumuz ve geleceğimiz yok olmamalı. Alpu Ovamız ve verimli topraklarımızın korunması için kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz.

DANIŞTAYIN GEREKÇELİ YAZISI:

”Danıştay 10’uncu Dairesi karar ile ilgili gerekçe yazısında, Anayasanın 44’üncü maddesine atıfta bulunarak, Devletin toprağın verimli olarak işletilmesini korumak ve geliştirmek konusunda gerekli tedbirleri almakla yükümlü olduğu, Anayasanın 45’inci maddesinde ise ‘devlet tarım arazileri ile çayır ve meraların amaç dışı kullanılmasını ve tahribini önler’ dediği belirtildi. Ayrıca, Anayasanın toprağın bütünlüğünü ve verimliliğini korumak ve geliştirmek, sanayi ile tarımın dengeli ve uyumlu biçimde geliştirilmesi noktasında Devlete yüklediği ödevlerin bulunduğu ifade edilerek, 5 bin 403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununun temel amacının toprak ile ilgili koruma ve geliştirme görevlerinin katılımcı, hızlı ve etkin olarak yürütülmesi olduğuna dikkat çekildi.

Yapılan yönetmelik değişikliğinin hukuki güvenlik ilkesinin zedelenmesine neden olacağı belirtilerek, hukuki güvenlik ilkesi hukuk normlarının öngörülebilir olmasını, bireylerin tüm eylem ve işlemlerinde devlete güven duyabilmesini, devletin de yasal düzenlemelerde bu güven duygusunu zedeleyici yöntemlerden kaçınmasını gerekli kıldığı ifade edildi. İlgili gerekçe yazısında Toprak Koruma Kurulu’nun üye yapısını değiştiren yönetmelik değişikliği konusunda bu gerekçelerle yürütmeyi durdurma kararı verildi.”

TARIM BAKANLIĞI’NIN SORUMSUZLUĞUNA YARGI ‘DUR’ DEDİ

Alpu Ovası ve tarım arazilerinin korunması yönünde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda hem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı hem de Tarım ve Orman Bakanı’na defalarca çağrıda bulunduklarını dile getiren Çakırözer, “Bir ülkenin Tarım Bakanı verimli toprakların tarım dışı kullanımının yolunu açmak için yönetmelik değişikliğine gider mi? Defalarca söyledik, ‘Bu yönetmelik değişikliğiyle toprak korunmaz, yağmalanır. Keşke kurulun ismini de değiştirip Toprak Yağmalama ve Talan Kurulu yapsaydınız!

Alpu Ovamıza, verimli topraklarımıza kıymayın’ dedik. Ama dinletemedik. Şimdi Danıştay’ın kararı da ortada.Bu karar bizim doğru söylediğimizi, haklılığımızı ortaya koydu. Verimli topraklarımızdan elinizi çekin, havamızı, suyumuzu ve geleceğimizi karartmayın. Biz kendilerini ve yavrularının geleceğini düşünen her görüşten yurttaşımızla birlikte bu talana, bu yağmaya sonuna kadar direneceğiz” ifadelerini kullandı.

Kararın Türkiye’de doğaya, çevreye ve insan sağlığa duyarlı hakimlerin var olduğunu da gösterdiğini ifade eden Çakırözer, “Meseleyi Alpu santrali ile sınırlandırmayarak, her alanda bütün yurttaşlar ve hukuk devleti temelinde ele alan hakimlerimize de teşekkür ederiz. Bu karar Türkiye’nin dört bir yanındaki verimli topraklarımız için emsal teşkil etmeli” dedi.

‘ZEHİR SANTRALLERİNDEN VAZGEÇİN’

Türkiye’de verimli tarım arazilerinin 2000’li yıllarda 26.4 milyon hektar iken 2017 yılında 23.4 milyon hektara düştüğünü hatırlatan Çakırözer, “Bu rakamlara rağmen ve alternatifleri bulunmasına karşılık gıda kaynağımız olan tarım arazilerinin termik santraller gibi zehir santralleri kurarak amaç dışı kullanımının önüne hep birlikte geçmeliyiz. Verimli tarım arazilerimizi kirleterek bozulmasına neden olan bu yatırımlar havamızı, suyumuzu, toprağımızı da geri dönülmez bir şekilde kirletecektir. Bizler artık verimli ovalarımızı, havamızı yok edecek zehir santrallerinden vazgeçmeli, bunun yerine yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeliyiz” dedi.

KAYNAK : https://www.evrensel.net/haber/358241/tarim-alanlarini-yok-eden-yonetmelige-danistay-dur-dedi (HABER MERKEZİ)

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika