Dolar : Alış : 8.5099 / Satış : 8.5252
Euro : Alış : 10.0483 / Satış : 10.0664
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa30°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2832 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tarım Arazilerinin Amaç Dışı Kullanımına Kapı Açıldı

25 Ocak 2018 - 914 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Tarım Arazilerinin Amaç Dışı Kullanımına Kapı Açıldı
Tarım Arazilerinin Amaç Dışı Kullanımına Kapı Açıldı
Hükümet yaptığı yönetmelik değişikliği ile başta enerji ve ulaşım olmak üzere yatırımlar için tarım arazilerinin kullanımını kolaylaştırdı.Hükümet, başta enerji ve ulaşım olmak üzere yatırımlar için tarlaların kullanılabilmesini kolaylaştıran yeni bir yönetmelik değişikliğine imza attı.

Cumhuriyet gazetesinden Mustafa Çakır’ın haberine göre, tarım arazilerinin korunmasında kritik görevleri bulunan Toprak Koruma Kurulu’nun karar alma sürecinde değişiklik yapıldı. Artık kuruldan tarım arazilerinin başka amaçlar için kullanılabilmesi için daha kolay karar alınabilecek. Toplam dokuz üyeden oluşan kurul arazilerin başka amaçlarla kullanılabilmesi için gelen talepler hakkında da karar veriyor. Kurul üye tam sayısı ile toplanıyor. Sadece zorunluluk halinde en az 6 üye ile de toplantı yapılabiliyor.

 

 

Kurul kararlarını en az üçte iki çoğunlukla alabiliyordu. Ayrıca en az 6 üyenin aynı yönde oy kullanması şartı da aranıyordu. Ancak dün yapılan kritik değişiklik ile tarım arazilerinin korunmasından sorumlu olan kurulun karar alma süreci değiştirildi. Kurul bundan böyle üçte iki çoğunlukla değil, beşte üç çoğunlukla karar alacak. Ayrıca kamuya ait enerji ve ulaşım yatırım projelerinde kurul, kararlarını toplantıya katılan üyelerin çoğunluğu ile de alabilecek.

Yani tarım arazilerinin enerji ve ulaşım yatırımları için kullanılıp kullanılamayacağına, toplantıya katılan üyelerin çoğunluğu karar verecek. Eskiden bunun için 6 üyenin oyu gerekiyordu.

‘DAVA AÇACAĞIZ’

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, yönetmelikle ilgili dava açacaklarını söyledi. Güngör, “Amaç bizleri diskalifiye etmek. Çünkü biz sürekli muhalif oluyoruz. Kendileri çalıp kendileri oynayacak. Daha çabuk karar alacaklar” dedi. Şimdiye kadar Toprak Koruma Kurulu’nun kararlarıyla ilgili yüzün üzerinde dava açtıklarını belirten Güngör, “Tarım arazilerinin amaç dışı kullanılabilmesi kolaylaştırılıyor” diye konuştu.

Güngör, tarım arazilerinin 26.5 milyon hektardan 23 milyon hektara kadar düştüğüne dikkat çekerek, “Daha da azalacak. Türkiye’de 82 milyon insan var. Tarım arazileri daraldıkça bu insanları nasıl besleyeceksiniz ? Ne yiyecekler?” diye sordu.

Kaynak :https://www.evrensel.net/haber/344105/tarim-arazilerininin-amac-disi-kullanimina-kapi-acildi (HABER MERKEZİ)
 Haber: Bülent Özgen

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika