Dolar : Alış : 8.2867 / Satış : 8.3016
Euro : Alış : 10.0727 / Satış : 10.0909
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa27°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2805 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Toprağımıza Sahip Çıkmalıyız

12 Aralık 2018 - 570 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Toprağımıza Sahip Çıkmalıyız
Toprağımıza Sahip Çıkmalıyız

ToprakAna Günü Nilüfer’de Görükle Köylü Pazarı’nda kutlandı. Etkinliğe konuşan  Başkan Bozbey, ” Toprağa ne kadarkötülük ettiğimizi şimdi daha iyi anlıyoruz. Toprağın ne kadar temiz olmasınıistiyorsak, yetişecek ürünün de insan yaşamına o denli katkısı olacaktır”dedi.

Geleneksel ve yerel yeme biçimlerini, yerel eko sistemlerin özelliklerini korumayı teşvik eden  Slow Food Hareketi’nin kuruluş yıl dönümü olan  Toprak Ana Günü Nilüfer’de de kutlandı.

Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Kent Konseyi işbirliğiyle bu yıl 6’ıncısı düzenlenen Toprak Ana Günü, Görükle Mahallesi Köylü Pazarı’nda kutlandı. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp, Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Erkan Yaslıoğlu, Dumlupınar Mahalle Muhtarı Reşat Aktaş ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yerliüreticilerin ürünlerini sattıkları Görükle Köylü Pazarı’nda, üreticilereteşekkür eden Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, toprağa sahip çıkılmasıgerektiğine dikkat çekti. Başkan Bozbey, “Toprağımız her geçen gün dahafazla kirleniyor. Anadolu’nun 70 sene öncesine baktığımızda birçok yerekilebilir bir alandı.

Aynı zamanda yeşil bir dokuyla sarılmış durumdaydı.Geldiğimiz noktada maalesef topraklarımızın değerini kaybettik. Özellikle son20 yıl içerisinde GDO’lu ürünler ya da toprağı daha verimli hale getireceğizdiye kullanmış olduğumuz kimyasallar topraklarımızın çok önemli bir kısmının üretim dışı kalmasını sağlamışoldu.

Toprağımızı bugün eğer bizler ektiğimiz ürünlerin karşılığında, yapılanölçümlerde farklı materyallere rastlıyorsak müsebbibi toprağa o kimyasallarıattıranlardır” diye konuştu.

“Artıkgeriye dönüş başladı” diyen Bozbey, vatandaşların doğal ürünler tüketmekistediğini söyledi. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Sağlıklıyaşam sürmek hepimizin hakkı. Üreticimizin artık doğal ürünlerle ya dayenilenebilir tohumlarla yapılan ürünleri pazarlarda sunmaya, tüketiciye ulaştırdıklarındadaha sağlıklı bir neslin yetişeceğine inanıyoruz.

Tüketicilerin bu konudakiduyarlılığı son derece önemli. Toprak Ana Günü toprağa ne kadar sahip çıkılmasıgereken bir anlayışı ortaya koyan bir gündür. Biz yıllarca kendiürettiklerimizi tükettik. Nilüfer Çayı’ndan suladığımız ürünleri satmak zorundakaldık.  Bazen, maalesef sanayininatıklarıyla üretilen ürünleri de tükettik.

Nilüfer Çayı’nın etrafındakiköylerde farklı rahatsızlıkların nüksettiğini gördük, bilinçli değildik.Toprağa ne kadar kötülük ettiğimizi şimdi daha iyi anlıyoruz. Toprağın ne kadartemiz olmasını istiyorsak, yetişecek ürünün de insan yaşamına o denli katkısıolacaktır” dedi.

Bozbey,”Bizim isteğimiz kırsalımızda yenilenebilir tohumlarla birlikteüretimlerin artarak devam etmesi, aynı zamanda kırsalımızın ürün çeşitliliğiylebirlikte orada ürettiklerini bu gibi pazarlarda tüketiciye sunmasını istiyoruz.Kırsaldaki insanımız ne kadar mutlu, huzurlu ve ekonomik anlamda güçlü olursa,ben inanıyorum ki yetiştirilecek olan kaliteli ve doğal ürünler herkesinyaşamına çok olumlu etkiler yapacaktır” şeklinde konuştu.

NilüferKent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp de “Ne yazık ki bizler toprağımızasahip çıkamıyoruz. Bugün ülkemizde toprağımızın büyük bir bölümü erozyonladenizlere akıp gidiyor, diğer bir taraftan her geçen gün çölleşme artıyor. Halböyle iken biz, bizi doyuran, bizi besleyen ve var eden toprağımızı hunharcakullanıyoruz.

Bursa’mız bundan 20 yıl önce tümüyle yeşil bir kent iken bugün overimli topraklar üzerinde beton ve çelik yığınları görüyorsunuz. Gerçekten topraklarımız tanınmıyacak hale geliyor.Bu nedenle toprağımıza sahip çıkabilmek için buradayız dedi.

EtkinlikteGörükle Kadın Dayanışma Derneği de katılımcılara sütlü tarhana çorbasıikramında bulundu. Başkan Bozbey, etkinliğin ardından pazarcı esnafınıziyaret etti

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika