Dolar : Alış : 8.4975 / Satış : 8.5128
Euro : Alış : 10.0862 / Satış : 10.1043
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2834 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Uşaklı Lise Öğrencisi , Mars Projesi İle Dünya Birincisi Oldu !

11 Mart 2018 - 1.084 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Uşaklı Lise Öğrencisi , Mars Projesi İle Dünya Birincisi Oldu !
Uşaklı Lise Öğrencisi , Mars Projesi İle Dünya Birincisi Oldu !

16 yaşındaki Sudenaz Çelik, Brezilya Bilim Olimpiyatları Mostratec-2017 Proje Yarışması’nda Mars’ı yaşanabilir hale getirmek için hazırladığı projeyle dünya birincisi oldu.

 

 

 

Geçtiğimiz aylarda yapay yumurta hipotezi ile bebek özlemi çeken ailelere umut olan, 20 yıldır tüp bebek konusunda çalışmalar yapan ve çalışmaları bilimsel dergiler tarafından kabul edilen Uşaklı Prof. Dr. Önder Çelik’in kızı Sudenaz Çelik, büyük bir başarıya imza atarak ”Mars’ı yaşanabilir kılmak” adını verdiği çalışmayla Brezilya’da dünya birinciliğini kazandı.

İzmir’de özel bir eğitim kurumunda öğrenirim gören 11. sınıf öğrencisi Sudenaz Çelik yaptığı açıklamada, küçüklüğünden beri evrene, gezegen bilimine büyük ilgi duyduğunu, yaklaşık bir buçuk yıl önce Mars’ta nasıl yaşam olabileceği üzerine çalışmaya başladığını anlattı.

Nükleer silahların varlığı, çevre kirliliği gibi etkenlerin dünyadaki yaşam alanlarını tehdit ettiğini, bu nedenle insanların evrende yeni bir yaşam alanına ihtiyaç duyduğunu ifade eden Çelik, Mars’ın atmosferindeki gazlar, aşırı soğuk gibi nedenlerle yaşama izin vermediğini dile getirdi.

Hazırladığı “Mars’ı yaşanabilir kılmak” adını verdiği çalışmayla Brezilya’da 23-27 Ekim’de düzenlenen Mostratec proje yarışmasında matematik, fizik ve gökbilimleri dalında birincilik elde eden Çelik, projenin çok düşük maliyetle Mars’ı yaşanabilir hale getirmeyi önerdiğini vurgulayarak, insan göndermeye gerek duymaması, bütün işi bakteri ve su yosunlarının yapacak olmasıyla jürinin dikkatini çektiğini söyledi.

 

 

Projesini hayata geçirmek istediğini vurgulayan Çelik, “Projeyi NASA’ya gönderdim. Şu an değerlendirme aşamasında. Hayalim NASA’da çalışmak. Umarım projem insanlar için bir umut ışığı olur.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

” Uşak Sivaslı Yayalar köyünden olan ve yıllardır Uşak’ta bebek bekleyen ailelere umut dağıtan Prof. Dr. Önder Çelik ise yarışmaya Sudenaz’ın tek başına katıldığını belirterek, ”Proje tamamen kendi fikri ve her aşamasını kendisi gerçekleştirdi. Bizde gereken desteği gösterdik. Bundan sonra projesini NASA’ya gönderecek ve haber bekleyecek.” diye konuştu.

Ayrıca devlet büyüklerine ve TUBİTAK’a da çağrıda bulunan Çelik, ”Projeye destek olunmasını umut ediyoruz. Sudenaz, bir Türk genci olarak insanlığın uzay serüveninde Ayyıldızlı bayrağımızı en önde taşımak çabası ve gayretinde.

2001 doğumlu Sudenaz Çelik, geçtiğimiz yıl Amerika’da düzenlenen yarışmada erken evredeki meme kanserine tanı koymak için kendi imkanları ile yeni bir cihaz geliştirmiş, ve ikinci olmuştu.

 

 

KAYNAK : http://www.usakhaber.com/bilim-teknoloji/usakli-lise-ogrencisi-mars-projesi-ile-dunya-birincisi-h7098.html

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika