Dolar : Alış : 32.4579 / Satış : 32.5164
Euro : Alış : 34.7319 / Satış : 34.7944
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3265 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yaşam alanı savucuları engellemeye rağmen Kaz Dağlarını savunmaya devam ediyor

16 Haziran 2020 - kez okunmuş
Ana Sayfa » ÇEVRE»Yaşam alanı savucuları engellemeye rağmen Kaz Dağlarını savunmaya devam ediyor
Yaşam alanı savucuları engellemeye rağmen Kaz Dağlarını savunmaya devam ediyor
Kaz Dağlarını savunmak için Kirazlı’daki direniş alanına girmek isterken gözaltına alınan yaşam alanı savunucuları, jandarma engeline rağmen kalabalık bir kitle ile alana girdi.

Fotoğraf: Evrensel 

Koronavirüs salgını kısıtlamalarının kalkmasının ardından Kirazlı Balaban’daki direniş alanına girmek isteyen ve gözaltına alınan yaşam savunucuları bir süredir alana giriş yapamıyordu.

Dün aralarında CHP İstanbul Milletvekili ve PM üyesi Ali Şeker’in de bulunduğu kalabalık bir kitle ile alana girildi. Jandarmanın Çan-Çanakkale yolunu kapatmasına rağmen kitle tali yollardan ve tepelerden direniş alanına ulaştı. 

Kazdağları’nda 350 güne yaklaşan çadırlı nöbette, pandemi nedeni ile nöbet alanında bulunmayan yaşam savunucuları, geçtiğimiz günlerde alana girmek istemiş, ancak jandarmanın müdahalesiyle önce gözaltına alınmış sonrasında ise alana girişlerine izin verilmemişti. Dün (Pazar günü) yaşam savunucuları ve onlara destek veren Çanakkaleliler ile birlikte alana girilmek istendi.

Jandarmanın Çan-Çanakkale yolunu “yol çalışması” gerekçesi ile kapatmasına rağmen, tali yollardan ve tepelerden alana ulaşan kitle direnişi ateşini yeniden alevlendirdi…

Aralarında CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Çanakkale Halkevi, Çan Çevre Derneği, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Her Yer Kazdağları Grubu gibi yaşam savunucusu örgütlerin de bulunduğu kalabalık bir kitle yeniden alana girdi. Burada yapılan açıklamada, “Görüyoruz ki ne Kazdağları ne de biz yalnız değiliz” denildi…

“YOL ÇALIŞMASI TESADÜF MÜ?”

Yapılan açıklamada, “14 Haziran Pazar günü, Çanakkale’deki demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler, milletvekilleri, Çanakkale’den ve diğer illerden gelen yurttaşlar “#KazdağlarıHepimizin” diyerek Kazdağları nöbetine sahip çıktılar.

Yaklaşık bir haftadır, Ruhsatsız Alamos Gold ve Doğu Biga madenciliğe karşı 26 Temmuz’dan beri süren nöbete yurttaşların katılımı, Çanakkale İl Hıfzısıhha Kurulu’nun normalleşme öncesi aldığı ormana giriş yasağı kararı gerekçe gösterilerek bir haftadır engelleniyordu.

Bu hukuksuz duruma karşı, anayasal hakları gereği nöbet alanına gelmek isteyen yurttaşlar alana sokulmamaktaydı. 14 Haziran pazar günü de, Çanakkale ve Bayramiç üzerinden Kirazlı’ya geliş yolları patlatmalı yol çalışması gerekçesiyle kapatılmıştır. Maden şirketinin 8 aydır ruhsatsız şekilde alanda var oluşu sorgulanmazken, Kazdağları’na sahip çıkmak için nöbet alanına ziyarete gelineceği gün ve saatte bu çalışmanın planlanmış olması tesadüf müdür?

Bizler, Kazdağları’nın havasını, suyunu, toprağını kar hırsıyla yok etmek isteyenlere karşı tuttuğumuz nöbetimizi tüm engellemelere rağmen devam ettirmekte kararlıyız. Çocuklarımızın, geleceğimizin teminatı olan bu değerleri korumak için verilen bu mücadelede tüm Çanakkale halkının yanımızda olduğunu biliyoruz” denildi. 

CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Ali Şeker ise yaptığı açıklamada, “Öncelikle, Kazdağları mücadelesini sürdüren tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. İnsanlık adına, insanlığın değeri olan Kazdağları’nı, koruma konusunda burada aylardır nöbet tutan arkadaşlara, mahkeme süreçlerini takip edenlere ve Kazdağları ormanlarının daha fazla tahrip edilmemesi için elinden geleni yapan herkese teşekkür ediyorum.

Burada yapılmak istenen, Kazdağları sürecini sönümlendirip, bir anda verilecek bir izinle burayı yeniden faaliyete geçirmek, işletme sürecini devam ettirmektir. Bunu engellemenin yolu, uyanık olmaktan geçiyor. Eğer biz uyanık olursak, Kazdağları’nı koruruz, ülkemizi de kururuz, yurdumuzun bütün güzelliklerini; Artvin Cerrattepe’den Munzur’a kadar Kazdağları’na kadar her bölgenin kaderi ortak.

Eğer biz sahip çıkmazsak, bütün doğayı üç tane rantçıya peşkeş çekecekler. Kazdağları’nın geleceği bizim elimizde. Bu mücadeleyi corona virüsü bahanesiyle yasaklayarak engellemeye çalışıyorlar. Biz gerekli tedbirleri alarak Kazdağları’nı ve geleceğimizi koruyacağız” dedi. 

Çan Çevre Derneği Başkanı Hamza Yıldız ise, “Bugün Kirazlı’ya gidecek çevrecileri engellemek için yol çalışması bahanesiyle Çan-Çanakkale yolu ulaşıma kapatılmıştır. Seyahat ve ulaşım hakkı engellenmiştir. Çan’dan giden arkadaşlarımız beş km. yol yürüyerek alana ulaşmıştır. Alamos Gold Kazdağlarını terk edene kadar eylemlerimiz kararlılıkla sürecektir. Kaz Dağları vatandır, savunacağız” dedi.

KAYNAK : Seçkin SAĞLAM ÇANAKKALE-https://www.evrensel.net/haber/407162/yasam-alani-savuculari-engellemeye-ragmen-kaz-daglarini-savunmaya-devam-ediyor

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika