Dolar : Alış : 32.4579 / Satış : 32.5164
Euro : Alış : 34.7319 / Satış : 34.7944
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3265 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Zühtü Arslan’dan yanıt “AYM’nin verdiği kararlar herkesi ve tüm kurumları bağlar”

01 Mart 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Zühtü Arslan’dan yanıt “AYM’nin verdiği kararlar herkesi ve tüm kurumları bağlar”
Zühtü Arslan’dan yanıt “AYM’nin verdiği kararlar herkesi ve tüm kurumları bağlar”

1203086-620x410-320x180   erd(1)

AYM Başkanı Zühtü Arslan’dan Erdoğan’a yanıt: AYM’nin verdiği kararlar herkesi ve tüm kurumları bağlar. Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan, bireysel başvuru konferansında önemli açıklamalar yaptı. Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan ‘AYM’ye Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Konferansı’nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AYM kararına ilişkin yaptığı “Kararı tanımıyorum saygı da duymuyorum” açıklamasına isim vermeden cevap veren Arslan “AYM’nin verdiği kararlar herkesi ve tüm kurumları bağlar” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Can Dündar ve Erdem Gül’ün tahliyesine ilişkin AYM kararına tepkisine, bizzat Başkanı 

Zühtü Arslan’dan yanıt geldi.

1203086-620x410-640x360

Arslan, Erdoğan’ın “Anayasa Mahkemesi kararına uymuyorum, saygı da duymuyorum” sözlerine karşılık, “AYM kararları herkes için bağlayıcıdır” dedi. Arslan, bu konuda Anayasa’nın, AYM kararlarının yasama, yürütme, idare, gerçek ve tüzel kişilerin tümü için “bağlayıcı” olduğu hükmünü içeren 153. maddesini hatırlattı.

auto-anayasa-mahkemesi-ne-bireysel-basvuru-si-8210728_x_o

ERDOĞAN’A İKİNCİ YANIT: TUTUKLULUK HALLERİNDE BAŞVURULAR ÖNCELİKLİ

Arslan’ın Erdoğan’a ikinci yanıtı ise, AYM kararlarının öncelik sıralaması konusunda oldu. Erdoğan, AYM’ye kendisinin de başvuruda bulunduğunu, ancak bunun hala görüşülmediğini söylemişti. Arslan buna karşılık da, Erdoğan’ın adını hiç anmadı ama doğrudan Cumhurbaşkanı’na yanıt verdi. Arslan, “Tutukluluk halleri AYM kararlarında önceliklidir” dedi. Gazeteciler Erdem Gül ve Can Dündar konusundaki AYM başvurusu, iki gazeteci halen hapisteyken görüşülüp karara bağlanmış, Gül ve Dündar AYM kararı sayesinde tahliye edilmişti. Arslan, Gül ve Dündar kararı sonrasında AYM’yi ve özellikle de kendisini eleştiren basına da sert çıktı. “Eleştiriye saygı duyuyoruz ama” diye söze giren Arslan, kendisi ve mahkeme hakkında “eleştirinin ötesinde hayali” suçlamalar yapıldığına dikkat çekti Arslan, “Talimatla karar veriyomu gibi gösteren, şahsıma ve mahkemeye yönelik haber ve yorumları kınıyor ve reddediyorum” dedi. AYM Başkanı, mahkemenin aldığı kararların kimi kesimi sevindirip, kimisini sinirlendirirken, kimi zaman da bir kararı alkışlayanların, başka bir karar karşısıda “skandal” yorumu yaptıklarına dikkat çekti.

AYNI DAKİLALARDA BOZDAĞ DA KONUŞTU

Arslan konferansta konuşurken Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da Yüce Mahkeme’yi eleştirdi. Bozdağ “Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili AYM kararının anayasa ve yasayı ihlal olduğu açıktır. Cumhurbaşkanı’nın AYM kararını eleştirmesi demokratik bir haktır” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika