Dolar : Alış : 8.2730 / Satış : 8.2879
Euro : Alış : 9.9879 / Satış : 10.0059
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa23°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2803 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

109 Köy Daha Enerjisini Güneşten Alacak!

18 Ekim 2018 - 683 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»109 Köy Daha Enerjisini Güneşten Alacak!
109 Köy Daha Enerjisini Güneşten Alacak!

Yeni dünya görüşüyle artık elimizde tükenmekte olduğumuz kaynakları bırakarak bizlere tükenmeyen enerji kaynaklarına yönelmeye başladık. İnsanlık ve yaşam serüveni için en önemli ihtiyaçlardan bir tanesi olan enerjide de kaynak araştırmalarını gidilmektedir. Bu araştırmalarla hayatımızın birçok alanına yenilenebilir enerji kaynaklarını yerleştirmeye başladık.

 

 

Yenilenebilir enerji kaynaklarından bir tanesi olan güneş enerjisiyle geç tanışmış bir ülke olsak ta güneş enerjisini hayatımıza çabuk adapte etmiş olduk. Peki güneş enerjisini sadece belirli alanlarda etrafı çitlerle çevrilmiş yerlerde mi görmeliyiz? Güneş enerjisi bizim için güneşin ulaşabildiği her yerde olmalı. Tabi ki şimdi akıllarda güneş enerjisi güneşin olduğu her alanda verimli midir ki? Sorusunu duymaktayım. Evet güneşin olduğu her alanda verimli değildir fakat biz her şeyden yüksek verimlerde yararlanmak zorunda değiliz ki. Hayatımıza azda olsa katkı sağlayabilecek her şeyden yararlanmak bizim kazancımıza olmaktadır. Çünkü güneş bizler için kullanılmaya açık bedava bir kaynaktır.

Ülkemizin yıllık ortalama güneşlenme süresinin 2623 saat olması güneşin ulaştığı her noktanın bizim için önemli olduğunu işaret etmektedir. Açıkçası insan eliyle enerji ulaştıramadığımız bölgelere güneş enerjisini zaten vermektedir. Bu da aslında bizim için çok iyi bir fırsattır.

Türkiye’de güneş enerjisine verilen önemin artması ile birçok alanda güneş enerjisi kullanılmaya başlanmıştır. Enerjiye fazla ihtiyaç duyulan ve karşılık olarak yüksek bedeller ödenmesi gereken durumlarda güneş enerjisi çok iyi bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ülkemizde birçok kırsal bölgelerde yaşayan insanlarımızın hala elektrik ve su ihtiyaçları karşılanamamaktadır. Peki bu gibi durumlarda neden farklı alternatifler düşünülmesin ki…

Türk Halkı da artık bilinçlenerek daha doğru kararlar vermektedir. Isparta’da içme suyunu elektrik enerjisi kullanarak karşılayan ve yüksek bedeller ödeyen köylülere İl Özel İdaresi destek oldu. Köylülere umut olan İl Özel İdaresi bu durumda olan köylere güneş enerjisi panelleri kurmayı hedefliyor. 2015 yılında pilot olarak başlayan proje kapsamında bugüne kadar 109 köye güneş enerjisi paneli kuruldu. Köylere kurulan güneş enerjisi panelleri ile elektrik enerjisi için ödenen bedellerin yüzde 80’ e varan tasarruf sağlandı.

Güneşin ulaştığı her alan ve yerde güneşten yararlanmak ülkemiz için geleceğe atılmış en önemli adımlardandır…

 

KAYNAK : Eda KARA – Enerji Sistemleri Mühendisi – keda9590@gmail.com-https://www.enerjigazetesi.ist/109-koy-daha-enerjisini-gunesten-alacak/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+enerjigazetesi+%28Enerji+Gazetesi+-+G%C3%BCncel+Haber+B%C3%BClteni%29

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

109 Köy Daha Enerjisini Güneşten Alacak!

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika