Dolar : Alış : 27.0020 / Satış : 27.0507
Euro : Alış : 28.7571 / Satış : 28.8090
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3201 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ayvalık Kent Konseyi 7. Olağan Seçimli Genel Kurulu Yapıldı

11 Temmuz 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » ÇEVRE»Ayvalık Kent Konseyi 7. Olağan Seçimli Genel Kurulu Yapıldı
Ayvalık Kent Konseyi 7. Olağan Seçimli Genel  Kurulu Yapıldı

İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde yeni kayıtlarla birlikte 110 kişinin katıldığı genel kurulda, yapılan açık oylamayla Kent Konseyi Başkanlığı’na Halil Çoşkun seçildi.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından konuşmalarını yapmak üzere, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin kürsüye davet edildi.

BAŞKAN ERGİN “BELEDİYE, SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİYLE BİRLİKTE ÇALIŞARAK, DAHA GÜÇLÜ HALE GELEBİLİR”

Katılım gösteren herkese teşekkür ederek sözlerine başlayan Başkan Mesut Ergin ‘’Kentimizin ortak yönetimine katkı sunduğuna yürekten inandığımız Kent Konseyi seçimleri için bir aradayız. Nüfusu günden güne artan kentlerde, Kent Konseyleri sorunlarımızı çözmekte örgütlü bir yapı olarak bizlere yol gösterir.

Kentin sorunları, benzer kaygılarla bir araya gelen halk tarafından çözüme ulaştırılabilir. Hemşerilik bilincinden yola çıkarak Kent Konseyi etrafında toplanan sivil toplum kentin sorunlarının çözümünde demokratik bir şekilde görev alabilmelidir.

Kent Konseyi yerel düzeyde demokratik katılımın yaygınlaştırılması, ortak yaşam bilincinin geliştirilmesini sağlamaya yönelik çalışmalar yapar. Ayvalık için de Kent Konseyi bu anlamda önemli bir yerde durmaktadır.

Sürdürülebilir gelişmeyi sağlamak, bunun için uzun vadeli planlarla kent yaşamının içinde olmak Kent Konseyinden beklenen çalışmalar arasındadır. Yerellik ilkesi çerçevesinde katılımcılığı, demokrasiyi ve uzlaşma kültürünü geliştirmek için hepimize çok büyük görevler düşmektedir.

Kent Konseyinin bir görevi de kentin kimliğine ilişkin tarihi, kültürel, doğal ve benzeri değerlere sahip çıkmak ve geliştirmektir. Demokrasinin topluma yayılmasını sağlayan sivil toplum çalışmalarında Kent Konseyleri önemli görevler üstlenmelidir. Çocukların, gençlerin, kadınların ve engelli bireylerin toplumsal yaşama katılımlarını güçlendirmek, yerel karar alma mekanizmalarında yer almalarını sağlamak bu görevler arasındadır.

Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan kent kaynaklarının etkili, verimli ve adil bir şekilde kullanımı Kent Konseylerinin hazırlayacağı planlamalarla sağlanabilir. Yoksulluğun önüne geçecek, dezavantajlı grupların hayatlarını rahatlatacak çözümler üreterek de kent yaşamına katkıda bulunabilir.

Bunları sağlamak için belediye, sivil toplum örgütleri ve dernekleri ile birlikte çalışarak daha güçlü hale gelebilir. Yaşadığımız kentin, Ayvalık’ın korunması hepimizin ortak amaçlarındandır. Çevresi, doğası, kültürü ve tarihi ile Ayvalık çok özel bir yerde durmaktadır. Nasıl ki sivil toplum örgütleri bu amaçla çalışmalar yürütüyorsa güçlü bir Kent Konseyi ile daha başarılı ve verimli sonuçlar alınabilir.

Ancak, Kent Konseyi hangi alanda çalışmalar yürütürse yürütsün saydamlık, katılım, hesap verebilirlik ve demokrasi ilkelerini benimseyip, bu ilkelerin uygulanmasına da katkı sunmalıdır. Bugün demokratik bir seçim olmasını temenni ediyorum. Eski yönetime bugüne kadar yaptıkları çalışmalar için teşekkür ediyor, yeni seçilecek yönetime başarılar diliyorum “dedi.

Açık oylamayla Hail Çoşkun’un kent konseyi başkanı seçilmesinin ardından divana yönetim kurulu listesini sundu. Çoşkun’un listesine ilave olarak Cemil Tosunoğlu, Serdar Çelik ve Nazan Varol önerildi.

76 kişinin oy kullandığı kapalı oylamada kent konseyi yönetim kuruluna asil üyeler Necdet Uğral, Ahmet Kemer, Gönül Tuna, Arzu Kuyumcuoğlu, Cafer Çaylan, Haluk Aysu ve Ömer Şancı, yedek üyelere Hasan Çetin, Neslihan Kürtül Anaz, Güler Kösedağ, Hüriye Kara, Özer Dikduran, Şerife Tezkaçan ve Yüksel Kalkan seçildi.

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika