Dolar : Alış : 18.6143 / Satış : 18.6479
Euro : Alış : 19.5375 / Satış : 19.5727
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3092 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Bursa’da fay nereden geçiyordan ziyade üstündeki binaları konuşmalıyız!

28 Ocak 2020 - 518 kez okunmuş
Ana Sayfa » ÇEVRE»“Bursa’da fay nereden geçiyordan ziyade üstündeki binaları konuşmalıyız!
“Bursa’da fay nereden geçiyordan ziyade üstündeki binaları konuşmalıyız!

Fay hatları ile ilgili bilinmezliğin yok denecek kadar az olduğunu belirten İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, “Mevcut olan yapı stoğumuzu elden geçirmeye gayret etseydik, bugün depreme hazır hale gelirdik” dedi.

''Bursa'da fay nereden geçiyordan ziyade üstündeki binaları konuşmalıyız!'' (ÖZEL HABER)

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, Elazığ’da yaşanan 6,8 büyüklüğündeki deprem ile ilgili Bursada Bugün’e dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Mehmet Albayrak, “Deprem ülkemizin bir gerçeği. Her fırsatta bunu dile getiriyoruz. Ancak bu gerçeği görmüş olmamıza rağmen gereğini yapmakta çok yavaşız. Deprem her zaman olabilir. Bugüne kadar Kuzey Anadolu fayını konuşuyorduk.

Kuzey Anadolu Fay Hattı bildiğiniz gibi Erzurum’dan başlayıp İstanbul Silivri açıklarından Ege Denizi’ne kadar uzanan çok büyük bir fay ve büyük depremler üretiyor. Olası bir Marmara depreminde Bursa da oldukça etkilenecektir” şeklinde konuştu.

Elâzığ‘da oluşan depremde can kaybının merkezde olduğuna dikkat çeken Albayrak, “Fay hattının yeriyle meşgul olana kadar biz mevcut olan yapı stoğumuzu elden geçirmeye gayret etseydik bugün depreme hazır hale gelirdik diye düşünüyorum. Bu durum Bursa’da da bu şekilde.

Bursa’da fay nereden geçiyordan ziyade üstündeki binaları konuşuyor olsaydık, bugün depreme hazırız diyebilecektik. Neler yapmalıyız? Enkazın başında bütün ulusal kanallarımız orada. Yapılması gereken de budur. Devlet de orada. Şunu gözden kaçırıyoruz. Binalarımızın yıkılması gerekiyorsa bunu yıkmamız lazım mutlaka.

Bizim gerçek kahramanlığımız yetersiz binaları yıkarak başlar. Depremde yıkılabilecek binalarımızı tespit etmemiz mümkün. Bunu yapabilecek teknik yapıya sahibiz” ifadelerine yer verdi.

KAYNAK : http://www.bursadabugun.com/haber/bursa-da-fay-nereden-geciyordan-ziyade-ustundeki-binalari-konusmaliyiz-ozel-haber-1244256.html-
GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika