Dolar : Alış : 18.5550 / Satış : 18.5885
Euro : Alış : 18.4388 / Satış : 18.4720
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3062 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Doğu Akdeniz’de Tarihi Mutabakat

29 Kasım 2019 - 789 kez okunmuş
Ana Sayfa » ÇEVRE»Doğu Akdeniz’de Tarihi Mutabakat
Doğu Akdeniz’de Tarihi Mutabakat

Türkiye ile Libya arasında tüm dengeleri değiştirecek bir mutabakat sağlandı. Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında, “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” imzalandı.

Doğu Akdeniz’de Tarihi Mutabakat

Türkiye, Doğu Akdeniz’de tarihi bir adımı attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı’nda Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac’ı kabul etti. Görüşmenin kritik başlığı ‘Türkiye, Libya ile ‘deniz yetki alanları sınırlandırması anlaşması’ yaparak Doğu Akdeniz’de de önemli bir adım atmak.

Anlaşmayla Yunanistan’ın Akdeniz’deki işgal girişimi boşa çıkarılırken, Girit Adası güneyinde, Kıbrıs büyüklüğündeki bölge Türkiye ve Libya yetki alanlarına katılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün İstanbul’da önemli bir konuğunu ağırladı. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac, Dolmabahçe Sarayı’nda Erdoğan tarafından kabul edildi. BM nezdinde Libya’nın meşru hükümeti olarak kabul edilen UMH’nin Başkanı, Libya’da yaşanan gelişmeler hakkında Erdoğan’ı bilgilendirirken, bölgede huzur ve istikrarın tesis edilmesi için atılması gereken adımlar ayrıntılı olarak değerlendirildi. Türkiye’nin desteklediği UMH, 2019 yılı başından bu yana General Hafter’in saldırılarına karşı mücadele veriyor.

O ANLAŞMA MASADA

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, görüşmede, Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında, “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” imzalandı.

MEB NEDEN ÖNEMLİ

Doğu Akdeniz’de toplam değeri 3 trilyon doları bulan doğalgaz rezervinin Türkiye’nin 572, Avrupa’nın ise 30 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayacak büyüklükte. Yunanistan için en tehlikeli senaryo Türkiye’nin Libya ile sınırlandırma antlaşması imzalaması.

Türkiye ile Libya arasında sınırlandırılacak deniz yetki alanı şeridi, Yunanistan ile GKRY-Mısır arasında bir Türk kalkanı şeklinde durmaktadır. Libya ile deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması imzalanması ile Yunanistan’ın GKRY ve Mısır ile GKRY’nin Libya ile MEB anlaşması yapmasının önü kesilmiş olacak. Ayrıca Doğu Akdeniz’de Türk MEB’inin batı sınırı da belirlenmiş olacaktır.

KAYNAK : http://www.denizticaretgazetesi.org/gundem/dogu-akdenizde-tarihi-mutabakat/13330

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika