Dolar : Alış : 8.4139 / Satış : 8.4290
Euro : Alış : 10.0084 / Satış : 10.0264
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa38°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2834 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dünya’nın En Kurak Bölgesinde Havadan Su Üretiliyor !

15 Nisan 2018 - 787 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Dünya’nın En Kurak Bölgesinde Havadan Su Üretiliyor !
Dünya’nın  En Kurak  Bölgesinde  Havadan  Su  Üretiliyor  !
SunGlacier ekibi tarafından üretilen yenilikçi bir tasarım ile dünyanın sıcaklığı yüksek olan en kurak bölgelerinden birinde, yani Sahra Çölü’nde güneş enerjisini kullanan ve su üretebilen yeni bir cihaz üretildi. Üretilen cihaz sayesinde Sahra Çölü’nde havadan su elde edilebiliyor.

 

Sahra Çölü’nde Su Üretiliyor

Ekip tarafından ilk yapılan tasarımda başarılı olunamamıştı. Başarılı olamamalarının nedenleri içerisinde en önemlisi çölde bulunan hava içerisindeki su partiküllerinin yoğuşması için gerekli sıcaklığın elde edilememiş olmasıydı.  Normalde havadaki su partiküllerinin gaz formdan sıvı forma geçebilmesi için soğutularak yoğuşturulması gerekmektedir.

 

 

Bu şekilde gaz halde bulunan su molekülleri, düşen sıcaklık ile birlikte birbirleri ile daha çok çarpışarak kısıtlanan hareketleri ile birlikte sıvı forma geçebilmektedirler. ekibin önceki yaşadığı sorunlardan bir tanesi su forma geçebilmesi için gaz haldeki su moleküllerinin yeteri kadar soğutulamamasıydı. Bir diğer sorun ise ilerleyen dönemler gerekli soğukluk sağlanmasına rağmen o soğukluk korunamadığı içn gaz halden sıvı hale geçen su moleküllerinin varolan çöl sıcaklıkları nedeniyle tekrar buharlaşarak gaz hale geçmesiydi.

Ekibin başardığı en önemli noktalardan biri de bu konuda oldu. Ekip havada bulunan su moleküllerinin yoğuşması için gerekli sıcaklığı sağlayabilmenin yanında bir de sıvı hale geçebilen moleküllerin tekrar buharlaşmasını engelleyebildiği için hem buz hem de sıvı formunda su elde edebildiler.

 

 

Sahra Çöü’nde yapılan çalışmalarda elde edilen deney sonuçları oldukça verimli görünüyor. Geliştirilen yeni cihazlara verilen isim ise Desert Twins, yani Çöl İkizleri. Çöl ikizleri’nin çalışması için gerekli olan enerji ise Sahra Çölü için bol miktarda olan güneşten temin ediliyor. SunGlacier ekibi tarafından yapılan cihazlar yani Çöl İkizleri sayesinde günümüzde meydana gelen ve sıklıkla endişe kaynağı olarak düşünülen küresel ısınma, iklim değişiklikleri gibi problemler için büyük bir umut kaynağı olarak bakılıyor.

Gelecek dönemlerde oluşabilecek su sıkıntıları için ve iklim değişimi problemleri için Çöl İkizleri ve onun gibi geliştirilecek yeni cihazlar umut kaynağı olarak görülüyor. İlerleyen çalışmalarda ise Çöl İkizleri’ni daha da geliştirmek için elde edilen suyun arıtılması, içine mineral eklenerek içme suyu oluşturulması gibi çalışmaların da yapılması planlanıyor.

KAYNAK : http://ekolojist.net/dunyanin-en-kurak-bolgesinde-havadan-su-uretiliyor/

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika