Dolar : Alış : 8.5099 / Satış : 8.5252
Euro : Alış : 10.0483 / Satış : 10.0664
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa30°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2832 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Görüntülü Haber-Çevre Dosyası Programındaki Şok “İmar Barışı ” Gerçekleri

21 Temmuz 2018 - 742 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Görüntülü Haber-Çevre Dosyası Programındaki Şok “İmar Barışı ” Gerçekleri
Görüntülü Haber-Çevre  Dosyası  Programındaki Şok “İmar Barışı ” Gerçekleri

CemTV.de her hafta salı günü saat 16.30’da  canlı olarak  yayınlanan , başarılı ve cesur sunucu Şeyma DUMRUL tarafından sunulan” Çevre Dosyası” programının ikinci konuğu olan Sarıyer Belediye Başkanı  Sayın Şükrü GENÇ ile  son günlerde  gündemde olan “İMAR BARIŞI” konusuna açıklık getirildi.

 

CemTV  “Çevre Dosyası”Programın başarılı ve cesur   sunucusu Şeyma DUMRUL:

“13 milyonu ilgilendiren ve 30 Nisan tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan Mayıs ayından itibaren tüm halkı ilgilendiren ,ilgisini çeken tek konu olan “İMAR BARIŞI” nedir? Bize önce tapu verilecek diyen halk,sonradan bunu böyle olmadığını anladı? İmar barışı  nedir ?

Sarıyer Belediye Başkanı Sayın Şükrü GENÇ : 

Bu konuyu hazırlayanların düşündüğünü ,akillarından geçenin aslının ne olduğunu bilmek  gerek ki sorun çözülsün, zaten bu insanlara  da söyleyemedikleri de  bu.sıkıntı burada.Ülkeyi yönetenlerin  sadece imar konusunda değil,yaşamın bütün alanlarında eksik uygulamaları,yanlış uygulamaları, alt yapısısız uygulamaları beraberinde  bütün sıkıntıları ortaya çıkıyor.Yaşamda da çözümsüz hale gelince,en kolay yola başvuruyorlar.Herkesin hoşlanacağı bir kelime bulunuyor,Toplumda kimleri ilgilendiyorsa  onlarda dahil ediliyor.vergi affı,imar barışı ,vergi borcu,SGK primi v.b.gibi.

Bir ülke de 2 yılda bir vergi affı,imar barışı  gibi uygulamalar olmaz.6ayda bir de seçim  de olmaz.Olursa kalkınma ivmesi yakalanamaz.Birilerin kulağına giderse.içinden cımbızla değil olayı bir bütün içinde ele alması,değerlendirmesi  lazım.

Çıkış nedeni belli.Çok ciddi bir ekonomik kriz var. Bu kısa sürede bir hareketlilik sağlıyacak  bir yapılanma  ve kentsel dönüşümlere alt yapı oluşturması,  bunun yanında vergi, sgk primlerin  ödemesini zamanında ödeyenlere azda olsa haksızlık olması,ödemede güçlük    çekenlere de  kolaylık sağlanması insanlara hoş geliyor.Ancak halk bekliyor.Nasılsa 2 yılda bir tekrar çıkar.Bu konuda tek güzel olan kelime BARIŞ.

KISACASI: Tapu falan yok.ne tapusu.Tapu tahsis belgesi,imar ve iskan planların yapılması ile sorunlar çözülür.Tek çare Devlet Baba vatandaşın elinden tıtacak ve konuyu çözecek.

Ayrıca Sarıyer’de tüm çalışmalarını bir plana, katılımcılığa ve paylaşımcılığa dayandıran Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve teknik ekibi, ilçede yaşam alanlarını ziyaret ederek, vatandaşları imar barışı konusunda bilgilendiriyor.  Uskumruköy Kasaba Evleri ve Güller Vadisi Sitesi’ne konuk olan heyet burada 3194 sayılı İmar Kanunu’na ilave edilen geçici maddenin Bakanlar Kurulu’ndan geçmesiyle gündeme gelen imar barışını konuştu.

 

 

Vatandaşların yoğun katılım gösterdiği programda ‘İmar Barışı’nın başvuru aşamasında neler yapılması gerektiği, kanunun kapsamı ve birçok konuda merak edilen konular anlatıldı. Yapı kayıt belgesinin iskana dönmesinin şu anki aşamada mümkün olamayacağı ancak yapılan yeni düzenleme ile olumlu bir sonuç çıkabileceği toplantıda ön plana çıkan detay oldu.

“YAŞADIĞIMIZ YERİ SAHİPLENMELİYİZ”

Sarıyerlilerin yıllarca üzerinde yaşadıkları evlerinde yasal açıdan da hak sahibi olabilmelerini sağlamak için çalışmalarını sürdüren Başarılı Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Yerel yönetim anlayışımızda Sarıyer’i birlikte yönetmek var. Yönetimlerin başarıları bölge insanların katılımcılığıyla olur. İlçemizin daha yaşanılabilir hale gelmesi için elimizdeki olanakları kaybetmemiz lazım. Yaşadığımız yeri sahiplenmeliyiz. Sarıyer’i yaşamak, Sarıyer’de yaşamak anlayışıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

“KESİNLİKLE ARACI KULLANMAYIN”

Yapı denetim belgesinin ruhsatsız ya da ruhsata aykırı yapıların belli bir bedel karşılığı ile kayıt altına alınmasına ilişkin olduğunu söyleyen Başkan Genç, ilçe içindeki yaşam alanlarının sorunlarının teker teker ekipler tarafından incelendiğini ve bu şekilde bilgilendirme yapılacağını belirtti.  Yasanın altlığının tam olarak çıkmadığını belirten Şükrü Genç,  “İnsanlarda ikilem var. İnsanlar hakkını aramak için kararlılar. Biz de kendimize görev edindik ve bunu herkese anlatacağız. Kesinlikle aracı kullanmayın.

Bizim teknik ekibimiz her soruyu cevaplayabilir. Şu anda vatandaşlarımız iyi düşünsün ve gelip bizden bilgi alsın. Konutunun durumunu bilmek için bile fayda sağlayabilir. İskan alamama gerekçesini bilmeyen insanlar var. En azından müracaat edilince bunlar öğrenilebilir” diye konuştu.

 

 

“BÜYÜK FİRMALAR İFLASTAN KURTULACAK”

Toplantıya katılan vatandaşlara teknik konularda bilgi veren Sarıyer Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, kanunun nasıl çıktığını ve uygulamasının nasıl olacağını anlattı.  Atalay imar barışının büyük inşaat firmalarına mülkiyet vermek için yapılmış bir çözüm olduğunun altını çizerek şöyle konuştu: “Bu yasa sizin bodrum katlarınıza mülkiyet vermeyecek.

Bir bağımsız bölümünüzü ikiye çıkarmayacak. Sizin için bu sadece para vermek. Esenyurt, Bağcılar, Güngören’de büyük firmaların yaptığı bölümleri ruhsata, bağımsız bölüme çevirme ve bunların üzerinden para kazanma. Böylece firmaları iflastan kurtulma şansları doğuyor.”

“DÜZENLEME BEKLİYORUZ”

Yapı kayıt belgesinin yıkım kararından, encümen kararından ve para cezasından kurtardığını söyleyen Sevgi Atalay “Yani iki komşu arasında sıkıntı çıkıyorsa yapı kayıt belgesi varsa işlem yapılamayacak. Yapı kayıt belgesinden, iskana dönme işi şu haliyle mümkün değil. Yeni bir düzenleme bekliyoruz. Olumlu bir düzenleme olursa iskana gidebilir” dedi.

KAYNAK : CEMTV-Şeyma DUMRUL

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika