Dolar : Alış : 8.3229 / Satış : 8.3379
Euro : Alış : 9.8906 / Satış : 9.9084
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa39°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2835 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Güneş Panelli Binanın Ruhsatında Yüzde 25 İndirim

06 Ağustos 2018 - 895 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Güneş Panelli Binanın Ruhsatında Yüzde 25 İndirim
Güneş Panelli Binanın Ruhsatında Yüzde 25 İndirim
İzmir’in Güzelbahçe Belediyesi, binaların enerjilerini güneş panellerinden elde etmek isteyen vatandaşlara, bina ruhsat harçlarında yüzde 25 oranında indirim yapılması kararını aldı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki artışın vatandaşları kendi elektriklerini üretmeye zorladığı kaydedildi.

Açıklamada, Güzelbahçe Belediye Meclisi’nin, vatandaşların oturdukları binaların çatısına elektrik panelleri koyarak kendi elektriklerini üretmeleri için kolaylık sağlamak amacıyla bina ruhsat harçlarında yüzde 25 oranında indirim yapılması kararının alındığı bildirildi.

Türkiye’de binaların çatı ve cephelerine güneş panelleri kurmak için gereken prosedürlerin sadeleştirildiği ve  sürecin hızlandırıldığına değinilen açılamada, şunlar kaydedildi:

“Yeni düzenleme çatısına güneş paneli kuran, kendi elektriğini üretip fazlasını sisteme satabilecek. Binaların çatı ve cephelerine kurulacak güneş panellerinden sağlanacak enerjiyle tüketicilerin elektrik faturaları azalacak. Binalarının çatı ve cephelerine güneş paneli kurarak elektrik üretmek isteyen vatandaşlar, başvurularını, dağıtım şirketlerinin merkez ya da taşra birimine yapılabilecek. Vatandaşlar binalarda ürettikleri elektriğin fazlasını mevcut şebeke üzerinden dağıtım şirketine satabilecek.”

– “Amaç Yenilenebilir Enerjiyi Teşvik”

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, belediye olarak, yenilenebilir enerjinin kullanılmasının teşvik edilmesi, desteklenmesi konularında vatandaşlara örnek olan çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

18 Ocak 2018 tarihinde yayınlanan yönetmelikle 10 kilovat ve altında güçteki çatı tipi güneş enerji sistemlerinin kuruluşunun kolaylaştırılması hedeflediklerini belirten İnce, şu ifadeleri kullandı.

“Biz de bu yönetmeliğin gelecekte uygulanabilirliği doğrultusunda altyapısının hazırlanması gerekliliğinden hareketle yeni yapılacak konutlarda en az 30 metre kare çatı alanının güney cephesine baktırılması teşvik etmek istedik. Aldığımız meclis kararıyla inşaat ruhsat harçlarında %25 indirim yapılmasına oy birliği ile karar verdik.”

İnce, vatandaşların, belediye meclisinin aldığı bu kararı çok olumlu bulduklarını ve müstakil konutların çatısına koyacakları güneş panelleri sayesinde elektrik yüksek elektrik faturalarından kurtulacaklarını kaydetti.

KAYNAK : https://www.enerjiportali.com/gunes-panelli-binanin-ruhsatinda-yuzde-25-indirim/

YAYINA HAZIRLAYAN :BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika