Dolar : Alış : 8.5099 / Satış : 8.5252
Euro : Alış : 10.0483 / Satış : 10.0664
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa30°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2832 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Isparta Tota Ormanlarındaki Ağaç Kesimi Yöre Köylülerinin Tepkisini Çekti.

13 Ekim 2018 - 647 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Isparta Tota Ormanlarındaki Ağaç Kesimi Yöre Köylülerinin Tepkisini Çekti.
Isparta Tota Ormanlarındaki Ağaç Kesimi Yöre Köylülerinin Tepkisini Çekti.

Türkiye’nin en önemli karaçam topluluklarından biri olan Isparta Tota ormanlarındaki ağaç kesimi yöre köylülerinin tepkisini çekti. Sütçüler ilçesinde bulunan Tota ormanlarındaki ağaç kesiminin yaklaşık bir aydır devam ettiğini söyleyen Belence Köylülerinden Soner Gürcan, damgasız ağaçların da kesildiğini öne sürerek konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduğunu dile getirdi.

 

 

Aynı köyden Mustafa Ay ise ormanda adeta ağaç katliamı yapıldığını öne sürerek, “Yetkililer bir an önce buraya gelip yapılan ağaç katliamını görsün. Bizler yerinde gösterelim. Bu kıyım durdurulsun” diye konuştu. Köylülerin iddialarıyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Sütçüler Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri ise ağaçların ‘bakım’ amacıyla kesildiğini belirterek bu çalışmanın orman dokusunun daha sağlıklı olması için gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Isparta’nın Sütçüler ilçesinde bulunan Tota ormanları Türkiye’nin en önemli karaçam topluluklarından birine ev sahipliği yapıyor. Anıt karaçamların da bulunduğu bölgede iki yıl önce ağaç kesimleri başladı. Bir süre ara verilen kesim çalışmaları geçtiğimiz ay yeniden başladı. Kimileri dozerlerle köklerinden sökülen kimisi de kesilen ağaçları gören köylülerden Mustafa Ay, 6 Eylül tarihinde Isparta Orman Bölge Müdürlüğü’ne dilekçe yazarak yapılan ağaç katliamı hakkında bilgi talebinde bulunduklarını ancak kendilerine hiç bir yanıtın verilmediğini söyledi.

‘AĞAÇLARI KESİYORLAR, DOZERLERLE SÖKÜYORLAR’

 

 

 

Tota Orman Misafirhanesinin bulunduğu bölgede adeta ağaç katliamı yapıldığını öne süren Belence köyünden Mustafa Ay, “Buradaki kesimler kereste fabrikası olan özel bir firmaya verilmiş. Yola yakın bölgedeki ağaçları kesiyorlar, dozerlerle söküyorlar ve götürüyorlar. Burada usule uymayan işler yapılıyor. Orman bölge müdürlüğünden başka Sütçüler Kaymakamlığı’na da bu konuda dilekçe verdik ama şimdiye kadar bize hiç geri dönen olmadı. Bize bir bilgi veren olmadı” dedi.

‘BU KIYIM DURDURULSUN’

Yüzlerce çam ağacının kesildiği bölgede arıcılık ve hayvancılık yaptıklarını dile getiren Ay, “Şimdi arının çiçek dolaştığı alanlarda ağaç katliamı yapıldı, yollar açıldı, ormanın içinde her yer yol oldu. Hayvanlarımızı otlattığımız yerler toz içinde kaldı. Bizler bu yörenin insanıyız, buralar virane haline geldi. Nereye gideceğiz, ne yapacağız bilemiyoruz. Yetkililer bir an önce buraya gelip yapılan ağaç katliamını görsün. Bizler yerinde gösterelim. Bu kıyım durdurulsun” diye konuştu.

 

 

 

KÖYLÜLER SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Ağaç kıyımına tepki gösteren köylülerden Soner Gürcan ise günlerdir süren kesim ve söküm işlemlerinde damgasız ağaçların da kesildiğini öne sürerek konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. Gürcan, ağaç kesimi yapılan bölgede inceleme yapılmasını ve hatalı uygulamaların tespit edilmesini talep ettiklerini dile getirdi.

YETKİLİLER ‘BAKIM KESİMİ’ DEDİ

Tota ormanındaki ağaç kıyımına tepki gösteren köylülerin yanıt alamadıklarını iddia ettikleri Sütçüler Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, yapılan çalışmayla ilgili sorularımızı yanıtladı. Yapılan ağaç kesiminin bakım amaçlı olduğunu belirten yetkililer, bu çalışmanın bölgenin orman dokusunun daha sağlıklı olması için gerçekleştirildiğini kaydetti.

KAYNAK : https://www.evrensel.net/haber/363474/isparta-tota-ormanlarindaki-agac-katliami-tepki-cekti-YUSUF YAVUZ

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika