Dolar : Alış : 8.4272 / Satış : 8.4424
Euro : Alış : 9.9616 / Satış : 9.9796
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa27°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2862 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Konjenerasyon ve Trijenerasyon Etütleri İle Enerjinizi Verimli Kullanın !

22 Aralık 2017 - 951 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Konjenerasyon ve Trijenerasyon Etütleri İle Enerjinizi Verimli Kullanın !
Konjenerasyon ve Trijenerasyon Etütleri  İle  Enerjinizi  Verimli  Kullanın !

 

Kojenerasyon kısaca, enerjinin hem elektrik hem de ısı formlarında aynı sistemden beraberce üretilmesidir. Bu birliktelik, iki enerji formunun da tek tek kendi başlarına ayrı yerlerde üretilmesinden daha ekonomik neticeler oluşturmaktadır. Basit çevrimde çalışan, yani sadece elektrik üreten bir gaz türbini ya da motoru kullandığı enerjinin %30-40 kadarını elektriğe çevirebilir. Bu sistemin kojenerasyon şeklinde kullanılması halinde sistemden dışarıya atılacak olan ısı enerjisinin büyük bir bölümü de kullanılabilir enerjiye dönüştürülerek toplam enerji girişinin % 70-90 arasında değerlendirilmesi sağlanabilir.

 

 

Bu tekniğe “birleşik ısı-güç sistemleri” ya da kısaca “kojenerasyon” diyoruz. Her iki enerji formumun ayrı ayrı aynı nihai miktarlarda üretilmesi için gerekli birincil enerji miktarının bunların kojenerasyonla üretilmesi durumunda tasarruf %42 seviyesinde gerçekleşmektedir. Dolayısı ile kojenerasyon sisteminin çevreye en önemli katkılarından biri de burada ortaya çıkmakta, büyük eneji tasarrufu yanında atık emisyonları da aynı oranda azalmaktadır. ülkemizde henüz üzerinde çok durulmayan bu husus, sistemin özellikle avrupa ülkelerinde yaygın teşvik görmesinin ana sebeplerinden biridir.

ARTIK İSTEDİĞİNİZ KOJENERASYON SANTRALİNİ KİRALAYABİLİRSİNİZ

Bugüne kadar, yüksek ısı ve elektrik enerjisi ihtiyaçları olan tesis sahipleri (Endüstriyel Tesisler, AVM, Otel, Hastane, Konut Siteleri vb.)  şebekeden bağımsız ve kaliteli enerji temini için kendi kojenerasyon santrallerini kendileri kurmak ve işletmek zorunda kalıyorlardı. Bunun için uzun lisans işlemleri, kredi görüşmeleri ile uğraşıp bir de yüksek miktarda özkaynak ve teminat sağlamaları gerekiyordu. Tüm bunların üzerine birde fiyat oynaklığı, makina arızası, piyasa riski, hukuki risk gibi sayısız sorunlarla mücadele etmek zorundaydılar.

Ucuz enerjiye ulaşmanın kolayı var!

Tarafımızdan yatırımı ve operasyonu tamamen üstlenilerek kurulucak bir kojenerasyon santrali ile  hiçbir maliyete katlanmadan, herhangi bir masraf yapmadan ve hiç risk üstlenmeden tasarruf edebilirsiniz. Fizibilitenizi yaparken, TEDAŞ fiyatlarını kullanarak hata yapmayın, size piyasadaki indirim oranlarının üzerinde bir tasarruf sağlayabiliriz. Yani artık enerji yönetimini de outsource edebilirsiniz.

ENERJİ YÖNETİMİ HİZMET ALIMI (Energy Management Outsourcing) tercih eden müşterilerimiz hem elektriği rakiplerinden ucuza alıyorlar, hemde aynı zamanda daha az elektrik tüketiyorlar. Ayrıca, doğalgaz giderleride ortadan kalkıyor.

Birleşik ısı-güç üretiminin yararları:

Makro düzeyde :

– Yüksek birincil enerji kullanım verimliliğinin sağladığı yerel veya ithal enerji kaynaklarının tasarrufu

– Enerji çevriminin tüketim yerinde gerçekleştirilmesi sonucunda elektrik enerjisi iletim ve dağıtım kayıplarının yok edilmesi

– Merkezi santrallara göre daha kısa inşaat ve devreye alma sürelerinin sağladığı hızlı elektrik enerjisi arz satışı

– Üretilen yararlı ısı güç birimi başına çevreye atılan katı, sıvı ve gaz madde miktarının, yalnız elektrik üreten merkezi enerji santrali veya yalnız buhar üreten bir endüstri kazanına göre daha az olması

– Sanayi tarafından tüketilen elektrik enerjisinin az sayıda merkezi santral yerine, dağılmış bir şekilde endüstriyel tüketim yerlerinde üretilmesinin ulusal güvenliğe sağlayacağı katkı

İşletme bazında: 

– İşletmenin azalan toplam enerji giderleri, nihai ürün kalitesini düşürmeden maliyetini azaltacak, şirketin rekabet gücü artacaktır.

İşletmenin enerji temin güvencesi olacak, üretim kesintilerinin yol açtığı ziyanlar ortadan kalkacaktır.

Haber: Bülent Özgen

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika