Dolar : Alış : 8.2730 / Satış : 8.2879
Euro : Alış : 9.9879 / Satış : 10.0059
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2803 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Mandras Deresi Bursa’yı Adeta Kansere Sürüklüyor !

23 Nisan 2018 - 732 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Mandras Deresi Bursa’yı Adeta Kansere Sürüklüyor !
Mandras Deresi  Bursa’yı  Adeta  Kansere Sürüklüyor  !
Bursa’da tarım arazilerini sulayan Mandras Deresi’ne dökülen sanayi atıkları zehir saçıyor. CHP’li Kayışoğlu ‘Bu akan, gelecekte kanser olacak çocuklarımızın kanıdır, ya durdurun ya istifa edin’ dedi.Dereden sulanan Kestel, Gürsu, Barakfakih ovasındaki Adaköy, Serme, Canbazlar ve Hasanköy’deki tarlalardaki tarım ürünleri zehir saçıyor.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursa’nın Kestel ilçesinde bulunan Mandras Deresi’nden akan suyun yarattığı çevre kirliliğini Meclis gündemine taşıdı.

Göz göre göre gelen kanser
Mandras Deresi’nin kıpkırmızı aktığını gösteren fotoğrafları paylaşan Kayışoğlu, “Köylülerin anlattıklarına göre, Cuma gününden Pazar akşamına kadar sular kirli akıyor. Sanayi tesislerinin kimyasal atıkları Mandras Deresi’ne bırakılıyor. Bu dere Kestel, Gürsu, Barakfakih ovasındaki Adaköy, Serme, Canbazlar ve Hasanköy’deki tarlalardaki tarım ürünlerini suluyor” dedi.

Denetimsiz ve kontrolsüz sanayi atıklarının yol açacağı tehlikelere dikkati çeken Kayışoğlu, “Kimyasal sularla sulanan tarım ürünlerini yurttaşlar yiyor ve gün geçtikçe kanser vakaları artıyor. Göz göre göre Bursalıları ölüme sürükleyen bu vahşi kapitalist anlayışı önlemeyen yetkililere sesleniyorum: Bu akan, gelecekte kanser olacak çocuklarımızın kanıdır, ya durdurun ya istifa edin” diye konuştu.

‘Denetim yapılıyor mu?’
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi veren Kayışoğlu, “Mandras Deresi’nin renginin kızıla dönüşmesinin nedeni nedir?” diye sordu. Kestel ve Gürsu Sanayi Bölgeleri’nin atık sularını toplayan Yeşil Çevre Arıtma Tesisi’ni kullanmayan fabrikaların açıklanmasını isteyen Kayışoğlu, “Mandras Deresi’ndeki bu değişimin sorumluları kimlerdir? Mandras Deresi’nin renginin kırmızıya dönüşmesine neden olan atıkların çevredeki fabrikalarla bir ilgilisi var mıdır? Atıklarını arıtma tesisi yerine akarsulara bırakan fabrikalar hakkında bugüne kadar yapılan bir işlem söz konusu mudur?” sorularını yöneltti.

KAYNAK : BURCU CANSU burcucansu@birgun.net @burcu_cansu/https://www.birgun.net/haber-detay/mandras-deresi-bursa-yi-adeta-kansere-surukluyor-212708.html

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika