Dolar : Alış : 27.0020 / Satış : 27.0507
Euro : Alış : 28.7571 / Satış : 28.8090
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3201 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tarihin en büyüğü bugün başlıyor

10 Kasım 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » ÇEVRE»Tarihin en büyüğü bugün başlıyor
Tarihin en büyüğü bugün başlıyor
Yunanistan şimdi de on yıllardır Türkiye’nin ev sahipliğinde, üstelik aynı isimle yapılan “Doğu Akdeniz-2019” Invitex (davet) tatbikatını konu ederek yine suları bulandırmaya çalışıyor…

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin rutin ve planlı olanlar dahil her türlü faaliyetini saldırganlık olarak niteleyip uluslararası kamuoyu oluşturmaya çalışan Yunanistan şimdi de on yıllardır Türkiye’nin ev sahipliğinde, üstelik aynı isimle yapılan “Doğu Akdeniz-2019” Invitex (davet) tatbikatını konu ederek yine suları bulandırmaya çalışıyor.

Bu sene, 9-20 Kasım tarihleri arasında 22’ncisi yapılacak olan Doğu Akdeniz Tatbikatına NATO Daimi Deniz Görev Grubu – 2 emrinde; Kanada, İspanya, Yunanistan ve Türk Deniz Kuvvetlerinden savaş gemileri, NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu – 2 emrinde; İtalya, İspanya ve Türkiye’den savaş gemileri,

Milli kontrolde; Bulgaristan, Romanya ve Pakistan’dan firkateynler, İtalya’dan denizaltı ile ABD ve Pakistan’dan Deniz Karakol uçakları, Azerbaycan, Bangladeş, Brezilya, Meksika, Gürcistan, Katar, Romanya’dan toplam 32 gözlemci ile Ürdün ve Pakistan’dan Deniz Özel Kuvvet timleri katılacaktır. Tatbikata toplam 16 devletten 48 gemi, 4700’e yakın personel iştirak edecektir.

Doğrudur, belki de tarihimizin en yüksek katılımlı deniz davet tatbikatını icra ediyoruz. Hem de Türkiye’ye karşı birtakım tavırların alındığı, bölge ülkelerinin uzlaşmaz tavırlarının devam ettiği bu dönemde. Ancak biz davet ediyoruz, onlar da katılıyor.

Fırsat bu ya Yunanistan da, haber sitelerinde neler yok, neler…

“Türkiye’nin Medusa tatbikatına Doğu Akdeniz tatbikatı ile cevap verdiği, 9 -20 Kasım tarihleri arasında yapılacak tatbikatın bütün Doğu Akdeniz bölgesini kapsayacağı”

“Ankara’nın 32 tane savaş gemisini Doğu Akdeniz’e gönderdiği, bütüncül Savaş senaryolarıyla Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ın egemenliğine meydan okuduğu”

“Doğu Akdeniz 2019 tatbikatı kapsamında Türklerin bütün bir savaş senaryosu deneyeceği, tatbikatın Yunanistan’ın Medusa tatbikatından hemen sonra başlayacağı…”

Neler, neler…

Halbuki 15 Temmuz sonrası Yunanistan’da misafir etmeye başladıkları eski denizcilere sorsalar, bu tatbikatın rutin tatbikatlardan biri olduğunu, iki yılda bir hemen hemen aynı dönemde yapıldığını, NATO’nun planlı davet tatbikatlarından biri olduğunu öğrenirlerdi diyeceğim ama Yunanistan zaten NATO üyesi ve bu tatbikata HS ADRIAS (F 459) isimli Yunan firkateyni de katılıyor.

Üstelik tatbikatla ilgili tüm emirler de kendilerine adresleniyor. Ancak amaç başka. Türkiye’yi Doğu Akdeniz de uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanmaktan mahrum bırakmak.

Deniz Kuvvetlerimizin yürüttüğü gunbot diplomasisi sayesinde geçtiğimiz günlerde İtalyan ENİ ve Fransız TOTAL konsorsiyumunun Doğu Akdeniz’de 7 parseldeki tartışmalı sondaj faaliyetinden çekilmesi sonrası gözünü olası bir Libya-Türkiye “Deniz Yetki Alanları Sınırlandırma Anlaşmasına” diken Yunanistan uluslararası destek aramaya devam ediyor. Bunun bir örneği de geçtiğimiz gün Moskova da yaşandı.

Moskova’ya ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Rus mevkidaşı Lavrov ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarına ilişkin açıklamalarda bulunan Lavrov “Kıbrıs kıta sahanlığı da dahil bölgedeki enerji kaynaklarıyla ilgili sorunları ele alacak olursak, biz her zaman Türkiye, Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve Mısır da dahil olmak üzere tüm ilgili tarafları bu sorunları müzakere yaparak, 1982 Deniz Hukuku Sözleşmesiyle belirlenen normlar kapsamında kabul edilebilir mutabakatlar yaparak çözmeye çağırıyoruz” dedi.

Evet Lavrov, kibarca tüm ilgili taraflar, müzakere, mutabakat… demiş. En iyi çözümün diplomasi olduğunu ifade etmiştir. İnşallah Yunan Dışişleri Bakanı anlamıştır. Anlamadıysa Doğu Akdeniz’de tek taraflı alınan kararların Türkiye’yi bağlamayacağını, uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve çıkarlarımızı sonuna kadar korumaya devam edeceğimizi unutmamasında fayda vardır.

Yıllar önce benim de komodor, gemi komutanı olarak defaten katılmış olduğum Doğu Akdeniz-2019 tatbikatına katılacak tüm personelimize Pruvanız neta, denizleriniz sakin olsun diyorum.

KAYNAK : https://odatv.com/tarihin-en-buyugu-bugun-basliyor-09111945.html?fbclid=IwAR17GTnLGl-LnqQyvJYMtTWo5hIx2lU-KVI9i94MFOiRh_Iie13rncWRWcMKor.A.Attila KEZEK

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika