Dolar : Alış : 8.4975 / Satış : 8.5128
Euro : Alış : 10.0862 / Satış : 10.1043
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2834 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türkiye’de Bir İlk: Kadıköy’ün İklim Elçileri Var !

28 Nisan 2018 - 1.260 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Türkiye’de Bir İlk: Kadıköy’ün İklim Elçileri Var !
Türkiye’de Bir İlk: Kadıköy’ün İklim Elçileri Var !

“Kadıköy Belediyesi Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı (SEEP) Taslak Raporu”na katkıda bulunmak üzere Kadıköy Belediyesi Türkiye’de ilk defa düzenlenen bir etkinliğe imza attı.

 

 

“Kadıköy Belediyesi Bütüncül ve Katılımcı İklim Eylemi Projesi” kapsamında taslak raporu 18-29 yaş arası ve 30 yaş üstü gönüllü katılımcı ve akademisyenler, sivil toplum örgütleri, yerel/merkezi yönetim ve özel sektör temsilcilerinin önerilerine açıldı.

Uzman toplantısı 15 Şubat’ta gerçekleştirilen projenin, gönüllü katılımı 3 adımda yapıldı. Bu adımlarda Yeditepe Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Barış Gençer Baykan, Kadıköy Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Aynur Şule Sümer konu ile ilgili sunumlar yaptılar.

1 Nisan’da gerçekleştirilen ilk toplantıda İklim Değişikliğinin bilimsel arka planı, ulusal ve küresel müzakereler hakkında bilgi verilirken, iklim elçisinin tanımı yapıldı. İkinci toplantı da ise katılımcılar dünyadan karbon salımı azaltım örnekleri ve Kadıköy’ün sera gaz salımları ve çözüm önerileri aldılar. 13-14 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen en son toplantıda ise, World Cafe tekniği kullanılarak katılımcıların ilk iki toplantıdan sonra yaptıkları çıkarımlar ve öneriler ele alındı.

Son toplantıda, katılımcılar kendilerine yöneltilen sorular çerçevesinde yarattıkları ortak öneri paketlerini bir sunum yaparak SEEP Taslak Raporu’na katkıda bulundu.

 

 

 

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun da katılarak farklı grupların ortaya çıkardığı yenilikçi fikirleri dinlediği çalıştayda; Nuhoğlu, iklim değişikliği ile mücadelede tek başına belediye imkanları ile sonuç almanın zor olduğunu, ancak katılımcılığın yani insanın işin içine girmesiyle kötü gidişatın önlenebileceğini vurgularken, Kadıköy’ün geleceği için emek veren İklim Elçileri’ne çabalarından ötürü teşekkür etti.

 

Toplantılarda en çok ele alınan konulardan biri bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması oldu, bununla beraber yeşil alanların çoğaltılması ve konutlarda uygulanması planlanan tasarruf ve sera gazı azaltıcı önlemlerin daha fazla kişiye yayılması konusunda desteklerin artırılması önerildi.

 

 

Toplantıya katılanların konuya ilgisi farklı seviyelerde olması çözüm önerilerinin oldukça farklı noktalardan gelmesini sağladı. Ama belki de en fazla temenni edilen konu İklim Elçileri Hareketinin sadece bu toplantılarda kalmaması ve daha farklı şekilde büyümesinin desteklenmesi oldu.

 

 

Bu temenni hakkında bir açıklama yapan Kadıköy Kent Konseyi Genel Sekreteri İkbal Polat, Kadıköy Kent Konseyi’nin altında çalışacak “Kadıköy Belediyesi İklim Elçileri Katılımcı İletişim Stratejileri”ni katılımcılara açıkladı. Polat, İklim Elçileri’nin Kadıköy Belediyesi’nin iklim değişikliği ile mücadele çabalarına destek olma konusundaki sorumluluklarını belirtirken, her iklim elçisinin önce kendi evinde sonra apartmanında, sokağında ve mahallesinde bilgilendirici ve farkındalık yaratıcı bir rol üstlenece​​ğini söyledi.

Böyle bir oluşumun toplanmasına devam etmesini sağlayacak bir yapıyı oluşturmaları gerçekten çok güzel bir haber. Daha fazla kişinin bilgilenmesi ile iklim değişikliği hakkında çevresindekileri değiştirecek bir yapının parçası olması hızlı bir değişimin ana maddelerinden biri.

Kadıköy Belediyesi’nin SEEP Taslak Raporu Özeti’ne siz de buradan ulaşabilirsiniz. Oldukça basit değişiklikler ile etkili çözümler sunan bir proje olmuş, ama buradaki asıl soru bürokratik sistem içerisinde bu önerilerin ve projelerin ne kadarının gerçekleşebileceği.

Daha fazla bisiklet yolu fikrinin, nüfusu 2 katına çıkacak Kadıköy’ün artacak araba sayısı ve trafik yoğunluğunun içerisinde bu bisiklet yollarının sadece sahilde bulunan parklarda kalma olasılığı da var. Burada yapılacak seçimler bürokratik yapının alacağı kararlara bağlı maalesef.

Bununla beraber iklim elçilerinden etkilenerek daha fazla kişi bu konuda değişiklik isterse, karar vericilerin elinde toplumun alternatif çözümler üretilmesine yönelik bir istek olduğuna dair güçlü bir kanıt olur. O yüzden İklim Elçileri gibi yapıların, STK’lar ve sosyal odaklı girişimler ile beraber de çalışması da etkilerini artıracaktır.

 

 

KAYNAK :YEŞİLİST-GÖRKEM GÖMEÇ-BÜLENT ÖZGEN HABER MERKEZİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika