Dolar : Alış : 8.4272 / Satış : 8.4424
Euro : Alış : 9.9616 / Satış : 9.9796
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa27°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2862 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yılda 1O Bin Lira Kira İle Gölcük Tabiat Parkı Yapılaşmaya Açılıyor

20 Aralık 2017 - 898 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Yılda 1O Bin Lira Kira İle Gölcük Tabiat Parkı Yapılaşmaya Açılıyor
Yılda 1O Bin Lira Kira  İle Gölcük Tabiat Parkı  Yapılaşmaya  Açılıyor

 

Bolu’daki Gölcük Tabiat Parkı bugün gerçekleşen ihaleyle 116 bin lira karşılığında Avrasya Feribotunu kaçıran Muhammet Emin Tokcan’ın kardeşi Kurtuluş Tokcan’a verildi. Tokcan, mülkiyeti Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı olan Gölcük Tabiat Parkı’nda 19 odalı dağ köşkü ve 25 adet dağ evi ile yeme içme ünitelerinden oluşan bir turizm tesisi kurarak 22 yıl boyunca işletecek.

 

 

Kamuoyunun tepkisini çeken yapılaşmaya yönelik ihale kapsamında Gölcük’e bir de teleferik yapılması gündemde. Gölcük’ü 2040 yılına kadar işletecek olan Kurtuluş Tokcan’ın, Ocak 1996’da Trabzon-Soçi seferini yapmaya hazırlanan Avrasya Feribotu’nu 8 kişi ile birlikte kaçıran Muhammet Emin Tokcan’ın kardeşi olduğu ortaya çıktı.

İki haftadır Türkiye’nin gündeminden düşmeyen Bolu’daki Gölcük Tabiat Parkı’nı yapılaşmaya açacak ihale bugün gerçekleşti. Bolu Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen ve toplam 13 firmanın katıldığı belirtilen ihaleyi, 116 bin lira teklif veren Kurtuluş Tokcan’ın kazandı. İhale öncesinde Bolu Belediyesi önünde yoğun güvenlik önlemlerinin alınması dikkat çekti.

YILDA 10 BİN LİRA KİRA İLE TABİAT PARKI ÖZEL İŞLETMEYE VERİLDİ

Bolu Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Grand Kartal Tur. ve Tic. A.Ş.’nin 100 bin, Narven Sağlık Termal Tur. İnş. Mad. San. ve Tic. A.Ş.’nin ise 115 bin lira teklif sunduğu kaydedildi. Böylece yılda 500 bine yakın ziyaretçiyi ağırlayan Gölcük Tabiat Parkı’nda yapılaşmanın da önü açılmış oldu. Turizmi geliştirmek amacıyla hazırlanan proje kapsamında Gölcük’e 19 odalı bir dağ köşkü, 25 dağ evi, idari binalar ve yeme içme üniteleri ile günü birlik kullanım alanları inşa edilecek.

Proje kapsamında bir de teleferik yapılması planlanıyor. İhaleyi kazanan Tokcan, 2040 yılına kadar turistik tesisleri işletmeye hak kazandı. İhale gereğince Bolu Belediyesi’ne her yıl 10 bin lira kira ile işletme gelirinden yüzde 1 pay ödenecek.

gölcük2.jpg

(Gölcük Tabiat Parkı, göknar, kayın, gürgen ve meşe ormanlarıyla çevrili…)

BOLU MİLLETVEKİLİ ÖZCAN’DAN İHALE KOMİSYONUNA UYARI

İhalenin gerçekleştiği salona giren CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, ihalenin hukuka uygun olmadığı ileri sürerek komisyonu uyardı. “Burada hukuka aykırı bir ihale yapılıyor” diyen Özcan, Belediye Meclisi’nin 2016’da aldığı bir karara göre ihale şartnamesinin encümene verilen yetkiyi aşarak hazırlandığını belirterek bunun ileride bir iptal sebebi olabileceğini söyledi. İhalenin Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın plan değişikliğine de uygun olmadığını savunan Özcan, “açık bir şekilde söylüyorum, bu ihale hukuka uygun değildir, usule uygun değildir” dedi.

 

gölcük.JPG

 

gölcük3.jpg

1958’DE ORMAN İÇİ DİNLENME YERİ OLARAK AYRILDI

1958 yılında 20 hektarlık kısmı ‘Orman İçi Dinlenme Yeri’ olarak tescil edilen Gölcük, saf göknar, kayın, gürgen ve karışık meşe ormanlarını barındırıyor. Türkiye’nin tanınırlığı en yüksek doğa alanlarından biri olan Gölcük, Türk sinemasının birçok filmine de set oldu. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın konukevi olarak kullandığı göl kenarındaki yapı, Gölcük’ün simgesi oldu.

gölcük1.jpg

2002’DE MESİRE YERİNE, 2011’DE TABİAT PARKINA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

2002 yılında yapılan yasal düzenleme ile tip değişikliği yapılan Gölcük’ün alanı genişletilerek, ‘A Tipi Mesire Yeri’ne dönüştürüldü. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 11 Temmuz 2011 tarihinde yeniden statüsü değiştirilen Gölcük, bu kez Tabiat Parkı’na dönüştürüldü. Bu değişikliğin ardından 2013 yılında  Bolu Belediyesi’ne tahsis edilen Gölcük Tabiat Parkı’nda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Uzun Devreli Gelişim Planı’ kapsamında yapılaşmanın önü açıldı. Bolu Belediyesi, Gölcük için hazırladığı turizm projesini uygulamaya koymak için alanı ihaleye çıkardı.

Gölcük Tabiat Parkı'nda yapılmak istenen dağ evleri.jpg    (Gölcük’te yapılmak istenen dağ evleriyle ilgili hazırlanan proje…)

 

ORMANA ÇİVİ ÇAKMAK YASAK, TABİAT PARKI’NA TESİS KURMAK SERBEST

Geçtiğimiz kış Trabzon Sürmene’deki Çamburnu Tabiat Parkı’nda çıkan yangınla gündeme gelen ‘tabiat parkları’ Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yeni rant kapısına dönüştü. Yasal düzenlemelere göre orman ve mera niteliğindeki araziler ile milli park ve doğal sit alanlarında yapılaşmaya izin verilmiyor. Ancak yürürlükteki 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu’na göre ‘Tabiat Parkı’ olan alanlar, “bitki örtüsü ve yaban hayatı özelliğine sahip, manzara bütünlüğü içinde halkın dinlenme ve eğlenmesine uygun tabiat parçaları” olarak tanımlanıyor ve bu alanlarda turizm amaçlı sınırlı yapılaşmaya olanak tanınıyor. Kamusal varlık olan ormanlar ve korunan alanlar böylece ‘kamu yararı’ kılıfıyla ticari kullanıma açılıyor.

 

4.jpgTÜRKİYE’DEKİ TABİAT PARKLARININ SAYISI 223’E ÇIKARILDI

Türkiye’deki birçok korunan alan ve ormanlık alan, AKP iktidarı döneminde ardı ardına ‘Tabiat Parkı’ ve ‘Kent Ormanı’ ilan edilerek ‘turizmi geliştirme ve istihdam yaratma’ gerekçesiyle ranta açıldı. Bugün itibari ile Türkiye’deki ‘Tabiat Parkı’ sayısı 223’e çıktı. Bakanlığın 81 il için hazırladığı Turizm Master Planları çerçevesinde üzerine en fazla yüklenilen doğa alanlarının başında tabiat parkları geliyor. Türkiye’nin dört bir yanındaki tabiat parklarında hazırlanan projeler kapsamında tıpkı Gölcük’tekine benzer yapılaşma faaliyetleri sürüyor.

İŞTE GÖLCÜK’TE UYGULANMASI PLANLANAN PROJE:

2.jpg

5.jpg

Gölcük proje1.jpg

6.jpg

 

KAYNAK  :  https://gazeteciyazaryusufyavuzblog.wordpress.com/2017/12/19/iste-golcuku-bekleyen-korkunc-yapilasmanin-resmi/

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika